Profilaktyka Wpływ środowiska na zdrowie

Wpływ środowiska na zdrowie

-

Jednak ze względu na harmonię w środowisku również pod tym względem, otoczenie równie często, jeśli nie częściej, wywiera na nas zły wpływ.

Najprostszym i najbardziej nasuwającym się na myśl przykładem złego wpływu otoczenia na nas samych jest przebywanie w niedużej odległości od osób palących. Wdychanie dymu papierosowego wydychanego przez palaczy, jak i tego tlącego się nieustannie z zapalonego papierosa, nazywane biernym paleniem, jest o wiele bardziej szkodliwe niż samo palenie. I choć stopniowo wprowadzane są w życie coraz bardziej rygorystyczne zasady traktowania palaczy, bierne palenie nadal jest poważnym problemem społecznym.

Niestety w podobny niekorzystny sposób wpływa na nasze zdrowie samo środowisko naturalne, w rzeczywistości naturalne coraz mniej. Ze względu na coraz szybszy i większy rozwój motoryzacji, transportu, przemysłu, górnictwa, hutnictwa, a także rolnictwa, do atmosfery emitowanych jest coraz więcej szkodliwych dla naszego zdrowia pyłów i gazów. Wszystkie te znajdujące się w powietrzu metale ciężkie i ich związki, pyły, związki siarki, azotu czy pestycydy sprawiają, że nową chorobą cywilizacyjną na którą zapada coraz więcej osób na całym świecie są różnego rodzaju alergie i uczulenia: na zwierzęta, pokarmy, pyłki, środki chemiczne stosowane w dużych ilościach w gospodarstwach domowych oraz wiele wiele innych.

Poza nimi równie często występują choroby układu krążenia, choroby układy oddechowego, choroby skóry czy choroby narządu słuchu i wzroku. Ponadto ze względu na tak zmasowane działanie szkodliwych dla naszego organizmu składników i czynników, zdecydowanie spada nasza naturalna odporność na nie sprawiając tym samym, że wiele z tych chorób przechodzimy częściej i dłużej, a niektóre z nich przynoszą nieprzyjemne w skutkach konsekwencje zdrowotne.

Tak zaawansowany rozwój współczesnego świata sprawia, że środowisko działa również na psychiczne zdrowie człowieka. Nieustanny pośpiech, stres, trudne warunki pracy lub jej brak, co związane jest z problemami bytowymi sprawiają, że jesteśmy przemęczeni, fizycznie i psychicznie, wbrew pozorom coraz gorzej radzimy sobie z nowo powstałymi problemami. Częściej występują również różnego rodzaju choroby psychiczne, takie jak lęki, depresje, czy nerwice. Środowisko nam nie sprzyja pod tym względem.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Białek

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przygotować się do imprezy i ją przeżyć?

Impreza to zbiór rytuałów, których obejść się nie da. Oczywiście można chlusnąć sobie przed nią parę głębszych i zdać się na ślepy los w kwestii przyszłej zabawy. Lepiej jednak skorzystać z kilku kluczowych rad, które uchronią Cię przed totalną porażką.

Jak zrobić masaż niemowlakowi?

Delikatne ciało niemowlęcia jest szczególnie wrażliwe na dotyk. Maluszek w dużej mierze poznaje świat przez skórę. Kontakt fizyczny zwłaszcza z mamą jest przede wszystkim przyjemny. Poprzez masaż nie tylko łagodzimy określone dolegliwości, ale dostarczamy też miłych doznań.

Zobacz też

Pomysły na pierwszą rocznicę ślubu

Pierwszy rok małżeństwa mija zazwyczaj najszybciej. Piękny czas, dużo przyjemności i nadziei na przyszłość. Pierwsza rocznica, tzw. rocznica papierowa powinna być podsumowaniem pierwszych wspólnych małżeńskich miesięcy i zapowiedzią dobrych wydarzeń w latach następnych. Rocznice możemy spędzić we dwójkę albo razem z przyjaciółmi.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: