Jednak ze względu na harmonię w środowisku również pod tym względem, otoczenie równie często, jeśli nie częściej, wywiera na nas zły wpływ.

Najprostszym i najbardziej nasuwającym się na myśl przykładem złego wpływu otoczenia na nas samych jest przebywanie w niedużej odległości od osób palących. Wdychanie dymu papierosowego wydychanego przez palaczy, jak i tego tlącego się nieustannie z zapalonego papierosa, nazywane biernym paleniem, jest o wiele bardziej szkodliwe niż samo palenie. I choć stopniowo wprowadzane są w życie coraz bardziej rygorystyczne zasady traktowania palaczy, bierne palenie nadal jest poważnym problemem społecznym.

Niestety w podobny niekorzystny sposób wpływa na nasze zdrowie samo środowisko naturalne, w rzeczywistości naturalne coraz mniej. Ze względu na coraz szybszy i większy rozwój motoryzacji, transportu, przemysłu, górnictwa, hutnictwa, a także rolnictwa, do atmosfery emitowanych jest coraz więcej szkodliwych dla naszego zdrowia pyłów i gazów. Wszystkie te znajdujące się w powietrzu metale ciężkie i ich związki, pyły, związki siarki, azotu czy pestycydy sprawiają, że nową chorobą cywilizacyjną na którą zapada coraz więcej osób na całym świecie są różnego rodzaju alergie i uczulenia: na zwierzęta, pokarmy, pyłki, środki chemiczne stosowane w dużych ilościach w gospodarstwach domowych oraz wiele wiele innych.

Poza nimi równie często występują choroby układu krążenia, choroby układy oddechowego, choroby skóry czy choroby narządu słuchu i wzroku. Ponadto ze względu na tak zmasowane działanie szkodliwych dla naszego organizmu składników i czynników, zdecydowanie spada nasza naturalna odporność na nie sprawiając tym samym, że wiele z tych chorób przechodzimy częściej i dłużej, a niektóre z nich przynoszą nieprzyjemne w skutkach konsekwencje zdrowotne.

Tak zaawansowany rozwój współczesnego świata sprawia, że środowisko działa również na psychiczne zdrowie człowieka. Nieustanny pośpiech, stres, trudne warunki pracy lub jej brak, co związane jest z problemami bytowymi sprawiają, że jesteśmy przemęczeni, fizycznie i psychicznie, wbrew pozorom coraz gorzej radzimy sobie z nowo powstałymi problemami. Częściej występują również różnego rodzaju choroby psychiczne, takie jak lęki, depresje, czy nerwice. Środowisko nam nie sprzyja pod tym względem.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPaznokcie na imprezę – stopy
Następny artykułPaznokcie na studniówkę

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here