Większość z nich nie jest świadoma, iż cierpi ma tę chorobę, którą można leczyć. Dopóki nie zdiagnozowano i opisano tego schorzenia, bagatelizowano jego objawy, traktując jako zwykle zmęczenie.

Objawy zespołu niespokojnych nóg:

– drętwienie kończyn
– drganie
– swędzenie
– wspomniane objawy nasilają się nocą.

Są one na tyle uciążliwe, iż nie pozwalają wypocząć gdyż zakłócają sen. Osoby dotknięte tym schorzeniem często budzą się w nocy, a nawet odczuwają potrzebę wstania i chodzenia. Nie są w stanie spokojnie stać lub siedzieć w jednej pozycji. Na chorobę najczęściej zapadają kobiety (stanowią 60% chorych). Lekarze jeszcze nie zdiagnozowali dokładnie przyczyn jej powstawania, jedna z hipotez zakłada uwarunkowania genetyczne. Lekarze diagnozują chorobę u pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Pytania dotyczą głównie pory występowania dolegliwości, ich rodzaju, okoliczności i części ciała.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg:

Aby zacząć skuteczne leczenie najpierw trzeba rozpoznać chorobę. Gdy mamy do czynienia z wtórnym zespołem niespokojnych nóg w pierwszej kolejności leczymy podstawowe schorzenie jakim może być na przykład niedobór witaminy B1 czy niewydolność nerek. W ostatnim okresie poda je się leki, które działają na receptory dopaminowe. Leki te podaje się w małych dawkach. W trudniejszych przypadkach lekarze stosują związki chemiczne, na bazie kofeiny. W czasie leczenia poleca się odstawić kofeinę oraz alkohol jako czynniki pobudzające układ nerwowy.

Prowadzona terapia uwzględnia:

1. Leczenie współistniejących chorób takich jak cukrzyca czy niedobór żelaza.
2. Kuracje lekową.
3. Zasadnicza zmianę trybu życia:

– codzienne ćwiczenia
– ograniczenie używek (mogą nasilać objawy)
– dbanie o higienę snu

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMrożona żywność – zalety
Następny artykułZioła w ciąży

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here