Łagodne zmiany barwnikowe:

– są niewielkie, o równym zarysie
– mają gładką powierzchnię i jednolity kolor
– średnica ich sięga do pół cm
– nie zmieniają swego wyglądu

Jeżeli znamię barwnikowe jest łagodne, ale z uwagi na usytuowanie, narażone na podrażnienia (ramiączkiem, paskiem) powinno zostać usunięte, Nie ma dowodów na to, ze drażnienie znamienia prowadzić może do nowotworu, ale dermatolodzy są jednomyślni w ich usuwaniu.

Pieprzyki – znamiona barwnikowe mają często podłoże genetyczne, ale pojawią się również pod wpływem wirusów. W przypadku różnych znamion oraz innych zmian na skórze zalecana jest ostrożność, a szczególnie nie wystawianie ich na promienie słoneczne.

Znamiona barwnikowe, wymagające diagnozy:

– mają nierówne powierzchnie i zarys
– są większe niż 5 cm
– mają postać zagłębień i wybrzuszeń

Wykonując badania mikroskopowe wyróżniamy:

1. znamiona brzeżne
2. znamiona skórne
3. znamiona naskórkowe

Czerniak powstaje i rozwija się ze znamienia brzeżnego i naskórkowego. Jeżeli przeprowadzone badanie zdiagnozować czerniaka, to zostaje usunięte znamię oraz otaczająca je zdrowa tkanka o szerokości 2 cm.

Jak rozpoznać czerniaka – służy temu metoda ABCDE, tak więc znamiona ocenia się na podstawie:

A – asymetrii (im bardziej symetryczne, tym lepiej)
B – brzegów (czerniakowe zmiany mają brzegi nieregularne)
C – koloru (nierównomierny)
D – wielkości (niepokojąca jest wielkość powyżej 5 cm)
E – ewolucji dotyczących jakichkolwiek zmian w okresie ostatnich 3 miesięcy

Uwaga!

Jeżeli znamię spełnia jedno z wyżej wymienionych czynników to należy udać się do dermatologa. Natychmiast zgłaszamy się do specjalisty, jeśli znamię swędzi, krwawi, łuszczy się.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZiołolecznictwo
Następny artykułDlaczego demakijaż jest potrzebny?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here