Pierwszym krokiem do stworzenia spisu treści jest odpowiednie oznaczenie nagłówków w tekście. Program Microsoft Word posiada wbudowane style nagłówków. Korzystając z tego elementu, należy oznaczyć zdania nagłówkowe (czyli tytuły kolejnych rozdziałów) i wybrać odpowiedni styl.

spis treści

Gdy już nagłówki są oznaczone, w tekście można rozpocząć tworzenie samego spisu treści. Pierwszą czynnością powinno być kliknięcie na miejsce, w którym spis treści ma być wstawiony. W pracy magisterskiej jest to zwykle początek dokumentu po stronie tytułowej.

Następnie, wybieramy zakładkę odwołania i w należy odnaleźć sekcję „spis treści”. Tam znajduje się przycisk „spis treści”, który należy kliknąć. Kliknięcie w przycisk spowoduje dodanie spisu treści.

spis treści

Po dodaniu spisu treści warto ten element dopasować do własnych wymagań. Spis treści formatuje się poprzez kliknięcie w okno „odwołania”, następnie przycisk „spis treści” i „wstaw spis treści”. Po wykonaniu tych czynności, otwiera się okienko „spis treści”, gdzie możliwe jest dokonanie koniecznych zmian.

spis treści

Po otworzenia okna możliwe jest prowadzenie odpowiednich ustawień takich jak:
– Określenie, czy w spisie treści mają się pojawić numery stron – wstawienie numerów stron jest zalecane w przypadku dokumentu takiego jak praca magisterska, który jest używany i recenzowany po wydrukowaniu. Bez numerów stron warto umieszczać spisy treści dla dokumentów, które będą istniały tylko w formie elektronicznej, ponieważ użytkownicy będą się poruszać po kolejnych sekcjach poprzez klikanie w hiperłącze (link) w spisie treści.

– Określenie, w którą stronę powinny być wyrównane numery stron.

– Możliwy jest wybór znaku, który będzie oddzielał nazwę nagłówka oraz numeru strony. W przypadku pracy magisterskiej sugeruje się pozostawienie ustawienia domyślnego.

Po modyfikacji ustawień spisu treści konieczne jest kliknięcie przycisku „Ok”. Aby zmiany pojawiły się w spisie treści, należy kliknąć przycisk „aktualizuj spis” w sekcji „spis treści”

spis treści
Program zada pytanie, czy aktualizować tylko numery stron, czy cały spis treści. W przypadku zmian w formacie konieczne jest zaktualizowanie całego spisu treści.
W ten sposób otrzymujemy gotowy spis treści.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić przypisy w Wordzie?
Następny artykułJak zrobić wizytówkę w Wordzie?

Anna Liszewska - ukończyła Politechnikę Wrocławską na kierunkach: Technologie Internetowe oraz Zarządzanie i Marketing. Jej praca magisterska dotyczyła użyteczności aplikacji internetowych. Doświadczenie zdobywała, pracując w agencjach interaktywnych m.in. jako kierownik sekcji usability, specjalista ds. inżynierii przemysłowej, specjalista ds. projektów społecznościowych.

Nasz specjalista o sobie:

Na co dzień badam i projektuję serwisy internetowe oraz aplikacje webowe. Prowadzę również szkolenia w tym zakresie. Poza tematyką usability interesuję się przede wszystkim mediami społecznościowymi i ich wykorzystaniem w marketingu i reklamie. Wolny czas poświęcam na czytanie książek, turystykę górską oraz jeździectwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here