Skrótów w MS Word jest dużo i trudno by było zapamiętać je wszystkie. Ponadto, nie zawsze komplet opcji jest przez nas używany: jest kilka takich przycisków, które powinien znać każdy użytkownik programu.

Przykładem często używanych skrótów klawiszowych jest CTRL+C, który kopiuje do schowka zaznaczony tekst oraz CTRL+V, który wkleja tekst wcześniej skopiowany do schowka.

Inne popularne skróty klawiszowe to:

CTRL+Z
Wciśnięcie powoduje cofnięcie ostatniej operacji. Jeżeli chcemy cofnąć kilka operacji należy kliknąć przycisk kilkakrotnie.

CTRL+Y
Wykonanie operacji ponownie.

ALT+CTRL+P
Po wciśnięciu dokument przełącza się do widoku układu wydruku.

CTRL+P
Drukowanie dokumentu. Po naciśnięciu kombinacji klawiszy, pojawi się okno „Drukowanie”.

ALT+CTRL+N
Pozwala na przejście do widoku normalnego

CTRL+W
Zamknięcie okna, które w momencie przyciskania klawiszy jest aktywne.

CTRL+STRZAŁKA W LEWO
Kursor przeskakuje o jeden wyraz w lewo – standardowo bez użycia CTRL, kursor porusza się o jeden znak w lewo.

CTRL+STRZAŁKA W PRAWO
Kursor przeskakuje o jeden wyraz w prawo.

CTRL + SHIFT + strzałka w lewo
Pozwala na zaznaczenie całego wyrazu po lewej stronie kursora.

CTRL + SHIFT + strzałka w prawo
Pozwala na zaznaczenie całego wyrazu po prawej stronie kursora.

CTRL+SHIFT+SPACJA
Wstawianie spacji nierozdzielającej, czyli tak zwanej twardej spacji. Twarda spacja nie pozwala łamać w danym miejscu wiersza tekstu, więc przydaje się tam, gdzie trzeba utrzymać w jednym wierszu więcej wyrazów. Na przykład gdy na końcu linii zostanie jednoliterowy przyimek lub spójnik. Pozostawienie go w tamtym miejscu jest uznawane w języku polskim za niezręczność typograficzną.

ALT+CTRL+R
Umożliwia wstawianie zastrzeżonego znaku towarowego – ®

ALT + CTRL + M
Wstawianie komentarza.

Jest to tylko wybór najbardziej przydatnych skrótów. Początkowo, mogą się wydać trudne do zapamiętania. Jednak gdy opanuje się te, z których najczęściej się korzysta, zdecydowanie zwiększy to efektywność pracy z programem Microsoft Word. Program możesz pobrać tutaj.

Znacie powyższe skróty? Które z powyższych przydadzą Wam się najbardziej?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSynchronizacja kontaktów Gmail z Outlook
Następny artykułCzy warto kupić iPhone’a?

Anna Liszewska - ukończyła Politechnikę Wrocławską na kierunkach: Technologie Internetowe oraz Zarządzanie i Marketing. Jej praca magisterska dotyczyła użyteczności aplikacji internetowych. Doświadczenie zdobywała, pracując w agencjach interaktywnych m.in. jako kierownik sekcji usability, specjalista ds. inżynierii przemysłowej, specjalista ds. projektów społecznościowych.

Nasz specjalista o sobie:

Na co dzień badam i projektuję serwisy internetowe oraz aplikacje webowe. Prowadzę również szkolenia w tym zakresie. Poza tematyką usability interesuję się przede wszystkim mediami społecznościowymi i ich wykorzystaniem w marketingu i reklamie. Wolny czas poświęcam na czytanie książek, turystykę górską oraz jeździectwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here