Psychologia Agorafobia - przyczyny, objawy

Agorafobia – przyczyny, objawy

-

Agorafobia to irracjonalny lęk przed otwartymi przestrzeniami. Rozwija się zazwyczaj od 25 do 40 roku życia. Zaniechanie podjęcia leczenia może prowadzić do wieloletniego występowania jej objawów. Dla chorego problem stanowi wyjście na dwór, do sklepu czy samotne podróżowanie środkami lokomocji. Przerażenie wywołują również wszelkie miejsca publiczne i przebywanie w tłumie. Agorafobii często towarzyszy lęk napadowy – jest to nagły atak panicznego strachu, któremu towarzyszą objawy somatyczne, takie jak kołatanie serca, pocenie się, duszności, zawroty głowy i ból w klatce piersiowej.

Innymi objawami, które często współwystępują z tym zaburzeniem, są:

– zaburzenia depresyjne: obniżenie nastroju, lęk, spowolnienie ruchowe;

– fobia społeczna: lęk związany z kontaktami międzyludzkimi, który prowadzi do alienacji;

– natręctwa: czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które charakteryzuje występowanie natrętnych myśli oraz przymusowych zachowań.

Do głównych objawów agorafobii zaliczymy:

– objawy psychosomatyczne: suchość w jamie ustnej, potrzeba oddania moczu, drżenie ciała;

– paraliżujący strach;

– częściowa utrata kontroli nad zachowaniem (przykładowo: odruch ucieczki – nagła potrzeba znalezienia się w subiektywnie bezpiecznym miejscu i równocześnie nieumiejętność wyjaśnienia powodów swojego zachowania).

Uwaga!

Agorafobia prowadzi bardzo często do utraty pracy, zaniedbania rodzinnych więzi oraz życia społecznego. Przyczyny wystąpienia tego zaburzenia nie są do końca znane. Okazało się jednak, że wiele osób z agorafobią w przeszłości przeżyło trudną sytuację lub bolesne doświadczenie (rozstanie w bliską osobą, jej choroba lub śmierć). Wskazuje się również na dyspozycję rodzinną, lecz nie wiadomo, czy istotniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe czy może wychowawcze.

Cierpicie na agorafobię? Czy potrafilibyście wskazać, kiedy i dlaczego się pojawiła? Jak wygląda leczenie? Dajcie znać.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

  1. cierpialam na Agarofobie.. to był koszmar… dni i noce w paraliżu leku.. podstawa sa leki – polecam koniecznie. Po lekach sie uspokoilo. Dodatkowo psychoterapia i dużo czytania ksiażek o leku i sposobach jego uciszenia. Przeszlo po jakimś czasie. Najważniejsze żeby iść do lekarza. Pojawiła się u mnie z chwilą tragedi w domu: ciężki wypadek siostry, poważne problemy rodzinne i nawał pracy i studia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zadaniowy czas pracy a potwierdzenie obecności

Jeśli pracodawca zatrudnia minimum 20 pracowników i nie posiada układu zbiorowego pracy, powinien w regulaminie pracy wskazać przyjęty w jego firmie procedurę potwierdzania przez pracowników obecności w pracy, a także sposób usprawiedliwiania wszelkich nieobecności.

Czarny bez – właściwości, zastosowanie

Krzak czarnego bzu zwraca na siebie uwagę szerokimi liśćmi i przede wszystkim baldachimami drobnych białych lub kremowych kwiatków o mdłym zapachu, przeradzających się w odpowiednim czasie w granatowe kulki podobne wyglądem do jagód.

Zobacz też

Jak się uczyć dziecko z niedosłuchem?

Dzieci niedosłyszące mają niestety nieco trudniej niż dzieci słyszące normalnie. Nie jest to norma, ale generalnie nauka dzieci niedosłyszących przychodzi im trochę z większym trudem niż rówieśnikom. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Niedosłuch powoduje u dziecka wiele kłopotów utrudniających kontakty z otoczeniem czy tak jak wspomnieliśmy nauka może okazać się trudniejsza. Dysfunkcja słuchu niesie ze sobą kłopoty z prawidłowym odbiorem dźwięków, gorszym słyszeniem w hałasie, mniejszym zasobem słownictwa. Często dzieci niedosłyszące posiadają blokadę w swobodnym wypowiadaniu się. Są to problemy powodujące, że nauka dziecka niedosłyszącego przechodzi niestety czasami z trudem.

Wkrótce zostaniesz mamą? O tych gadżetach warto pomyśleć!

Jako przyszła mama na pewno nie możesz doczekać się spotkania z maleństwem. W trzecim trymestrze pojawia się syndrom wicia...

Urządź swoje wnętrze i… śpij spokojnie. Dobre łóżko to podstawa!

Wybierając łóżko zazwyczaj mamy na uwadze to, by pasowało do stylu wnętrza. Słusznie, ponieważ jest ono najważniejszym meblem w...

Może Cię zainteresuje: