Psychologia Agorafobia - przyczyny, objawy

Agorafobia – przyczyny, objawy

-

Agorafobia to irracjonalny lęk przed otwartymi przestrzeniami. Rozwija się zazwyczaj od 25 do 40 roku życia. Zaniechanie podjęcia leczenia może prowadzić do wieloletniego występowania jej objawów. Dla chorego problem stanowi wyjście na dwór, do sklepu czy samotne podróżowanie środkami lokomocji. Przerażenie wywołują również wszelkie miejsca publiczne i przebywanie w tłumie. Agorafobii często towarzyszy lęk napadowy – jest to nagły atak panicznego strachu, któremu towarzyszą objawy somatyczne, takie jak kołatanie serca, pocenie się, duszności, zawroty głowy i ból w klatce piersiowej.

Innymi objawami, które często współwystępują z tym zaburzeniem, są:

– zaburzenia depresyjne: obniżenie nastroju, lęk, spowolnienie ruchowe;

– fobia społeczna: lęk związany z kontaktami międzyludzkimi, który prowadzi do alienacji;

– natręctwa: czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które charakteryzuje występowanie natrętnych myśli oraz przymusowych zachowań.

Do głównych objawów agorafobii zaliczymy:

– objawy psychosomatyczne: suchość w jamie ustnej, potrzeba oddania moczu, drżenie ciała;

– paraliżujący strach;

– częściowa utrata kontroli nad zachowaniem (przykładowo: odruch ucieczki – nagła potrzeba znalezienia się w subiektywnie bezpiecznym miejscu i równocześnie nieumiejętność wyjaśnienia powodów swojego zachowania).

Uwaga!

Agorafobia prowadzi bardzo często do utraty pracy, zaniedbania rodzinnych więzi oraz życia społecznego. Przyczyny wystąpienia tego zaburzenia nie są do końca znane. Okazało się jednak, że wiele osób z agorafobią w przeszłości przeżyło trudną sytuację lub bolesne doświadczenie (rozstanie w bliską osobą, jej choroba lub śmierć). Wskazuje się również na dyspozycję rodzinną, lecz nie wiadomo, czy istotniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe czy może wychowawcze.

Cierpicie na agorafobię? Czy potrafilibyście wskazać, kiedy i dlaczego się pojawiła? Jak wygląda leczenie? Dajcie znać.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

  1. cierpialam na Agarofobie.. to był koszmar… dni i noce w paraliżu leku.. podstawa sa leki – polecam koniecznie. Po lekach sie uspokoilo. Dodatkowo psychoterapia i dużo czytania ksiażek o leku i sposobach jego uciszenia. Przeszlo po jakimś czasie. Najważniejsze żeby iść do lekarza. Pojawiła się u mnie z chwilą tragedi w domu: ciężki wypadek siostry, poważne problemy rodzinne i nawał pracy i studia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie kawałki polecacie na osiemnastkę?

Osiemnastka to wyjątkowa uroczystość, stąd warto zadbać, by i muzyka godnie odpowiadała jej randze. Jednakże to, jaki repertuar będzie wybrzmiewał podczas imprezy, zależy od listy gości. Na co innego bowiem można sobie pozwolić wtedy, gdy wkraczająca w dorosłość osoba bawi się tylko w gronie rówieśników, innych wyborów zaś trzeba dokonać, gdy trzeba uwzględnić obecnych na imprezie starszych, na przykład rodziców czy innych członków rodziny.

Wieczór panieński – pomysły

Ślub i spędzenie reszty życia z tym jedynym, najwspanialszym mężczyzną to marzenie każdej kobiety. Jednak nim do tego dojdzie i nim para stanie na ślubnym kobiercu, gdzie powie sobie sakramentalne „TAK”, każde z partnerów, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, zgodnie z tradycją musi spędzić na zabawie ostatni wieczór swojego stanu wolnego i oderwać się na chwilę od stresujących przygotowań ślubnych.

Zobacz też

Jaka kara za bigamię?

Bigamia w Polsce jest czynem karanym, który oprócz unieważnieniem małżeństwa skończyć może się grzywną, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: