Psychologia Coaching indywidualny - co to, definicja, cele

Coaching indywidualny – co to, definicja, cele

-

Istnieje wiele definicji coachingu, jednak ogólnie można powiedzieć, że jest to proces umożliwiający osobisty rozwój jednostki. Powinien być również efektywny, gdyż jego głównymi założeniami są: skupienie się na przyszłości klienta, wyznaczenie celów życiowych i pomoc w dążeniu do ich realizacja.

Coach nie jest osobą, która poda nam na złotej tacy gotowe rozwiązania naszych problemów. Ma on za zadanie budować w nas motywację i nakierowywać na dążenie do osiągnięcia celów.

Istnieje wiele odmian coachingu indywidualnego. Są one do siebie podobne pod wieloma względami, jednak różnią je szczegóły. Przykładowo:

– Life coaching (coaching życiowy): dotyczy osobistego życia klienta. Jego głównym celem jest wyzwolenie wewnętrznego potencjału, który będzie równocześnie prowadził do podjęcia działań w różnych dziedzinach życia: nauce, pracy, postawach życiowych. Główne cele Life coachingu to: podniesienie jakości życia klienta; pomoc w uzyskaniu równowagi pomiędzy różnymi obszarami życia; wzrost odczuwanej satysfakcji i motywacji oraz umiejętność wyznaczania celów.

– Career coaching (coaching kariery): jest związany z rozwojem zawodowej ścieżki klienta. Coach pomaga w wyznaczeniu działań, które mają doprowadzić do poprawy sytuacji zawodowej. Główne cele Career coachingu to: weryfikacja dotychczasowej ścieżki kariery, określenie celów i sposobów ich realizacji; zwiększenie motywacji klienta do podejmowania samodzielnych działań.

– Executive coaching (coaching kierowników): jest przeznaczony dla osób, których pozycja w firmie jest kluczowa. Skierowany jest do członków zarządu i menadżerów. Coach pomaga budować korzystniejsze standardy pracy, zgodnie z oczekiwaniami zarządu firmy. Rozbudza potencjał drzemiący w kliencie, dzięki czemu ma on tworzyć innowacyjne rozwiązania i wspomagać rozwój swojej organizacji. Główne cele Executive coachingu to: zwiększenie efektywności a tym samym zadowolenia z pracy, nauka umiejętności tworzenia nowych rozwiązań.

Uwaga!

Coaching może rzecz jasna dotyczyć wielu obszarów życia – spotkania indywidualne dają możliwość dobrania najodpowiedniejszego dla klienta rodzaju coachingu oraz przedyskutowania jego potrzeb i celów, które chce osiągnąć.

Słyszeliście kiedyś o coachingu? A może znacie osobę, która korzysta z usług coacha? Co o tym myślicie? Podzielcie się opiniami na ten temat.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wróżyć z fusów?

Wróżenie z fusów jest tak starą i znaną metodą wróżbitów, że stało się przysłowiowym określeniem przewidywania przyszłości. Oczywiście ten rodzaj wróżby jest bardzo wieloznaczny. Trudno sobie wyobrazić bowiem, że ktoś będzie studiował wszystkie możliwe konfiguracje fusów. Na czym zatem polega ta metoda?

Jak napisać skargę na biuro podróży?

Zdarza się coraz częściej, że wyjeżdżając nawet z renomowanym biurem podróży narażamy się na nieprzyjemności związane z warunkami podróży oraz niezrealizowaniem warunków umowy.

Zobacz też

Jak oglądać telewizję na PS3?

Konsola Playstation 3 umożliwia nie tylko granie, oglądanie filmów na Blu-ray czy słuchanie muzyki, lecz także oglądanie telewizji internetowej i to za darmo. Poniżej opisujemy jak to zrobić.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: