Istnieje wiele definicji coachingu, jednak ogólnie można powiedzieć, że jest to proces umożliwiający osobisty rozwój jednostki. Powinien być również efektywny, gdyż jego głównymi założeniami są: skupienie się na przyszłości klienta, wyznaczenie celów życiowych i pomoc w dążeniu do ich realizacja.

Coach nie jest osobą, która poda nam na złotej tacy gotowe rozwiązania naszych problemów. Ma on za zadanie budować w nas motywację i nakierowywać na dążenie do osiągnięcia celów.

Istnieje wiele odmian coachingu indywidualnego. Są one do siebie podobne pod wieloma względami, jednak różnią je szczegóły. Przykładowo:

– Life coaching (coaching życiowy): dotyczy osobistego życia klienta. Jego głównym celem jest wyzwolenie wewnętrznego potencjału, który będzie równocześnie prowadził do podjęcia działań w różnych dziedzinach życia: nauce, pracy, postawach życiowych. Główne cele Life coachingu to: podniesienie jakości życia klienta; pomoc w uzyskaniu równowagi pomiędzy różnymi obszarami życia; wzrost odczuwanej satysfakcji i motywacji oraz umiejętność wyznaczania celów.

– Career coaching (coaching kariery): jest związany z rozwojem zawodowej ścieżki klienta. Coach pomaga w wyznaczeniu działań, które mają doprowadzić do poprawy sytuacji zawodowej. Główne cele Career coachingu to: weryfikacja dotychczasowej ścieżki kariery, określenie celów i sposobów ich realizacji; zwiększenie motywacji klienta do podejmowania samodzielnych działań.

– Executive coaching (coaching kierowników): jest przeznaczony dla osób, których pozycja w firmie jest kluczowa. Skierowany jest do członków zarządu i menadżerów. Coach pomaga budować korzystniejsze standardy pracy, zgodnie z oczekiwaniami zarządu firmy. Rozbudza potencjał drzemiący w kliencie, dzięki czemu ma on tworzyć innowacyjne rozwiązania i wspomagać rozwój swojej organizacji. Główne cele Executive coachingu to: zwiększenie efektywności a tym samym zadowolenia z pracy, nauka umiejętności tworzenia nowych rozwiązań.

Uwaga!

Coaching może rzecz jasna dotyczyć wielu obszarów życia – spotkania indywidualne dają możliwość dobrania najodpowiedniejszego dla klienta rodzaju coachingu oraz przedyskutowania jego potrzeb i celów, które chce osiągnąć.

Słyszeliście kiedyś o coachingu? A może znacie osobę, która korzysta z usług coacha? Co o tym myślicie? Podzielcie się opiniami na ten temat.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCoaching a mentoring – różnice, co lepsze?
Następny artykułJak zachowywać się w sanatorium?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here