Psychotesty profesjonalne. Psychotesty są ważną metodą diagnozowania stanu psychicznego, jednak chodzi tu o profesjonalnie opracowane testy osobowościowe. Pełny obraz sytuacji jest możliwy do uzyskania dopiero po odpowiedzeniu na bardzo wiele pytań obejmujących doświadczenia z całego okresu życia. Testy te badają również poziom kłamstwa, gdyż okazuje się, że większość ludzi kiedy porusza się osobiste kwestie, nie chce zdradzać całej prawdy na swój temat. Wyniki tego rodzaju psychotestów nie sprowadzają się do prostego podsumowania punktów, ale muszą zostać zinterpretowane przez specjalistę – psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę.

Okazja do refleksji. Psychotesty, z którymi spotykamy się w czasopismach czy w Internecie, są wprawdzie wzorowane na profesjonalnych testach psychologicznych, ale nie dają nam żadnej szczegółowej wiedzy. Można je oczywiście traktować jako okazję do refleksji na temat swojego życia, sposobu reagowania na pewne sytuacje czy podejścia do zasadniczych spraw, takich jak miłość, przyjaźń, rodzicielstwo. Trudno je jednak traktować jako rzetelną metodę diagnostyczną. Warto również zwrócić uwagę, że psychotesty zwykle operują zasadą punktowania danej odpowiedzi, co sugeruje, że jesteśmy poddani surowej ocenie. Tymczasem w profesjonalnych psychotestach nie ma dobrych i złych odpowiedzi, są jedynie – zgodne z prawdą lub nie.

Sposób na dobrą zabawę. Popularne psychotesty, z którymi spotykamy się na co dzień, mogą być jednak doskonałą formą rozrywki. Często zresztą określa się je jako psychozabawę. Rozwiązywanie psychotestów jest szczególnie zabawne w dobrym towarzystwie. Może się to stać punktem wyjścia do żartów, ale też rozmowy o wielu istotnych rzeczach niekoniecznie bardzo poważnym językiem. Jeżeli nie wiemy na przykład, co sądzi nasz partner o pewnych sprawach, a jednocześnie nie chcemy pytać go wprost, odpowiedni psychotest będzie świetnym sposobem na zagajenie tematu. Można go również wykorzystać w większym gronie przyjaciół. Ważne, aby nie traktować wyników psychotestu jako ostatecznej wyroczni na swój temat i zachować trzeźwy osąd o sobie.

A jaki Wy macie stosunek do psychotestów? Często je sobie robicie? Wierzycie w wyniki? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGTA 4 – jak odpalić zniszczony samochód?
Następny artykułKombinacja uderzeń i ciosów w GTA SA – jak zrobić?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here