Wyróżnia się kilka typów funkcjonalnych intuicji:
– intuicja operacyjna,
– intuicja generatywna (twórcza),
– intuicja przewidywania,
– intuicja odkrywcza (myślenie logiczne przerywane przez intuicję),
– intuicja wartościująca (podświadome ostrzeżenie w stosunku do wyborów jednostki).

Intuicja pełni niezwykle istotną rolę z życiu każdego z nas. Jest „nagłym przebłyskiem”, który podpowiada nam gotowe rozwiązanie lub odpowiedź na nurtujące nas pytanie.

Intuicja to proces podświadomy – nie ma możliwości kontrolowania jej w jakikolwiek sposób, możemy jedynie przyjmować jej podpowiedzi lub je odrzucać.

Często uważa się, że intuicję posiadają głównie kobiety. Nie jest to oczywiście prawda, choć faktem jest, że panie częściej ulegają jej wpływom. Mężczyźni cenią sobie bardziej logiczne myślenie.

Często, gdy nie wiemy, jakie podjąć działanie i nie pomagają nam w tym logiczne argumenty, nadzieję pokładamy w intuicji. To ona w sytuacjach podbramkowych podpowiada nam, co powinniśmy wybrać, jak postąpić lub co powiedzieć.

Przykładowo:

Dwie studentki wracały z wieczornych zajęć na uczelni. Miały do przebycia dość spory kawałek drogi – dobrze oświetlony chodnik przy ruchliwej ulicy. Alternatywą, która umożliwiała im skrócenie drogi o prawie połowę czasu, była ścieżka prowadząca przez słabo oświetlony park. Dziewczyny były zmęczone i marzyły o jak najszybszym powrocie do domu, jednak intuicja podpowiadała im, by nie szły na skróty. Pomimo faktu, iż w parku nigdy nie wydarzył się żaden wypadek, a okolica była wyjątkowo spokojna, zdecydowały się na dłuższą drogę.

Czy wierzycie w intuicję? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNauka szybkiego czytania – tablice Schulza
Następny artykułJak rozwijać swoją intuicję?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here