Pewność siebie to klucz do sukcesu. Niektórzy po prostu ją posiadają, inni muszą się tego nauczyć. Wcale nie jest to trudne. Trzeba tylko przełamać się na początku, potem już będzie łatwiej.

1. Postawa ciała

Ćwicz w domu sposób poruszania się lidera. Wyobraź sobie, że jesteś przywódcą wielkiego państwa, utalentowanym, zdolnym i bohaterskim liderem milionów. Wyprostuj się, omiataj wzrokiem tłumy, podejdź do lustra, popatrz jak wygląda przywódca. Rób to podczas słuchania ulubionej muzyki. Jeśli nie chcesz być przywódcą, bądź modelką na wybiegu, podziwianą przez tłumy. Ważne, by nauczyć się chodzić z wyprostowanymi plecami, łopatkami ściągniętymi, wciągniętym brzuchem, pewnym krokiem. Jeśli chcesz przetestować swoją postawę wyjdź do miasta i wejdź w tłum ludzi. Jeśli ustępują Ci miejsca, a Ty idziesz prosto przed siebie – zdobyłeś pierwszy punkt! Ludzie wyczuwają osobę pewną siebie i odruchowo ustępują silniejszemu.

2. Kontakt wzrokowy

Stań przed lustrem i opowiedz sobie swój życiorys zawodowy. Cały czas patrz sobie w oczy. Następnie wyobraź sobie, że to ktoś inny. Opowiedz mu swój życiorys zawodowy. Utrzymanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą jest bardzo ważne. Świadczy o zainteresowaniu, pewności siebie i prawdomówności. Potrenuj z przyjacielem. Jeśli poczujesz się pewnie idź do kiosku i poproś o coś, czego tam nie ma, na przykład o grudniowy numer czasopisma „Przeglądu obuwniczego” (nie ma takiego tytułu). Sprzedawca przyjrzy Ci się uważnie sprawdzając, czy nie ma do czynienia z wariatem. Wytrzymaj to spojrzenie. Nie będzie łatwo, ale będzie warto, ponieważ to sprzedawca ucieknie wzrokiem, a nie Ty. Udało się? Drugi punkt!

3. Uśmiech

Uśmiech to nasze najsilniejsze narzędzie wpływu na ludzi. Uśmiechaj się zawsze i wszędzie, przy każdej okazji. Wtedy będziesz odbierany jako osoba pewna siebie i optymistyczna. Masz z tym kłopot? Zacznij od pojedynczych osób w sklepie. Potem wyjdź do centrum i obserwuj, jak zmieniają się ludzkie twarze pod wpływem Twojego uśmiechu. Też się uśmiechają! Świat staje się cały uśmiechnięty. Masz dobry wpływ na tych ludzi. A jeśli ktoś nie odpowie uśmiechem – cóż, albo ma bardzo zły dzień, albo nie jest warty naszego uśmiechu, albo może jest nieśmiały… Jeśli poczujesz się już pewnie z własnym uśmiechem, idź do parku i dosiądź się do kogoś, kto sam siedzi na ławce. Podchodząc uśmiechnij się. Dzielenie tak małej przestrzeni z obcą osobą jest trudne nawet dla osób bardzo śmiałych. Jeśli więc ta osoba na widok Twojego uśmiechu również uśmiechnie się i nie wstanie z ławki – otrzymujesz kolejny punkt.

To tylko trzy ćwiczenia. Istnieje wiele książek poświęconych samokształceniu i rozwojowi umiejętności interpersonalnych. Jednak żadna nie zastąpi prób i kontaktu z ludźmi.

Ważne! Nie należy nadawać innym ludziom nadprzyrodzonych mocy, szczególnych umiejętności, czy predyspozycji. Wszyscy jesteśmy mniej więcej podobni.

Uwaga!

Ciekawostka. A amerykańscy kandydaci na prezydenta celowo popełniali różnego rodzaju błędy podczas spotkań z wyborcami, by właśnie „spaść z piedestału”, by mogli okazać się normalnym, przeciętnym człowiekiem, bo właśnie takich ludzi bardziej lubimy. Nikt nie lubi ideałów, bo wpędzają nas w kompleksy. Dajmy więc sobie prawo do błędów.

Co wzmacnia Waszą pewność siebie? Co jest najważniejsze w budowaniu poczucia pewności?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak radzić sobie z chorobliwą zazdrością?
Następny artykułKiedy można zwolnić pracownika dycyplinarnie?

Inga K. Kowalewska – psycholog. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (studia psychologiczne o specjalności „Zarządzanie i marketing” oraz studia podyplomowe z zakresu psychologii śledczej). Od 1996 roku prowadzi firmę zajmującą się doradztwem w dziedzinie public relations w sytuacjach kryzysowych oraz organizującą szkolenia wewnętrzne. Klientami firmy są głównie spółki giełdowe.

Jest autorką badania psychologicznego „Poczucie własności jako motywacja do kłamstwa”. Artykuł pt.: „Analiza struktury akcjonariatu”, opisujący wyniki tego badania, opublikowany został w gazecie giełdy Parkiet.

Artykuły naszego specjalisty znajdziesz tutaj:

Analiza struktury akcjonariatu

Porozmawiajmy o tym przy lunchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here