Grinder i Bandler zauważyli, że cechami wspólnymi były tu: strategie umysłowe, lingwistyczne i wzorce zachowań. Na podstawie tych wniosków powstało programowanie neurolingwistyczne. „Neuro” odnosi się tu do percepcji świata za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku, „linguistic” oznacza umiejętność komunikacji, a „programming” to sposoby segregacji i organizacji naszych myśli, prowadzące do spodziewanych rezultatów.

NLP głosi, że każdy buduje swoje własne „mapy świata” w oparciu o swoje postrzeganie i na podstawie swoich doświadczeń, czyli osobistego modelu świata, a nie świata jako takiego. Neurolingwistyczne programowanie ma pomóc w korygowaniu negatywnych wzorców postrzegania świata. Jednocześnie ma uczyć tworzenia nowych i pozytywnych modeli rzeczywistości. Ma także za zadanie wydobyć i utrwalić ludzki potencjał w każdej dziedzinie życia. Ważnym celem terapii jest dotarcie do wewnętrznych zasobów klienta, uświadomienie mu ich i dążenie do rozwoju jego mocnych stron. Psychoterapia NLP ma również pomóc zrozumieć różnice w komunikacji między ludźmi i nauczyć efektywnego porozumiewania się. Komunikacja w NLP nie ogranicza się do porozumiewania werbalnego, ale i do odkrycia istoty komunikacji niewerbalnej. Komunikacja niewerbalna to inaczej mowa naszego ciała: mimika, gesty, postawa ciała.

Dzięki takiej terapii możemy także lepiej pojąć wzorce ludzkich zachowań i rządzące nimi mechanizmy. Programowanie neurolingwistyczne oferuje szereg technik, które możemy wykorzystać do rozwoju naszego potencjału. Wśród najpopularniejszych wymienia się: modelowanie ,kotwiczenie, stosowanie metafor, trans hipnotyczny, linia czasu, swish pattern, przeramowanie, podwójna dysocjacja. Niestety wiele technik NLP zostało wykorzystanych w celach negatywnych w celu manipulacji innymi np. w szeroko pojętym marketingu. Psychoterapia oparta o NLP skupia się na teraźniejszości i jest ukierunkowana na przyszłość i zorientowana na cel. Czas psychoterapii neurolingwistycznej zależy od potrzeb klienta i jest indywidualnie ustalany z prowadzącym terapię. Aby stać się trenerem NLP nie trzeba mieć żadnego formalnego wykształcenia ani specjalnych kwalifikacji. Jeśli w jakikolwiek sposób Ci to przeszkadza , zawsze warto sprawdzić kompetencję osoby, która ma być twoim terapeutą.

Słyszeliście kiedyś o NLP? Co o tym myślicie? Podzielcie się opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPsychoterapia zorientowana na proces – na czym polega?
Następny artykułDepresja – leczenie, terapia. Jak długo trwa leczenie depresji?

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here