Według kryteriów Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 osoby z osobowością dyssocjalną nie liczą się z uczuciami innych, charakteryzują się lekceważeniem zobowiązań, norm i zasad społecznych oraz znaczącą niewspółmiernością między zachowaniami a obowiązującymi normami społecznymi.

Takie zachowanie niełatwo poddaje się zmianom po różnych negatywnych doświadczeniach, włącznie z karaniem. Osoby z osobowością dyssocjalną mają niski próg tolerancji frustracji, czyli niezaspokojonej potrzeby lub niemożności osiągnięcia danego celu. Równie niski jest tu próg zachowań agresywnych, często o gwałtownym charakterze. Osoby takie mają wyraźną tendencję do obwiniania innych, również za konflikty, które same spowodowały. Posługują się także pozornie prawdopodobną racjonalizacją swoich zachowań powodujących konflikty z otoczeniem. Nie wiąże się z tym u nich żadne uczucie wstydu czy poczucie winy. Osoby z osobowością dyssocjalną nie potrafią nawiązywać głębszych, trwałych relacji uczuciowych z innymi. Jest to konsekwencją nastawienia przede wszystkim na zaspokajanie tylko i wyłącznie swoich potrzeb i popędów. Osoby takie mają tendencje do fantazjowania i wymyślania przeróżnych historyjek na swój temat. Bardzo często oszukują i okłamują innych, są skłonne do dominacji i narzucania swojej woli.

Uwaga!

Posuwają się do najróżniejszych form szantażu emocjonalnego z popełnieniem samobójstwa włącznie. Nie umieją często przewidzieć skutków swoich czynów, ani nie potrafią wyciągnąć z nich odpowiednich wniosków. Nie skupiają się na planowaniu odległych celów, skupiając się głównie na teraźniejszości. Mają problem z rozróżnianiem fikcji od faktów i obiektywną oceną samych siebie. Zwykle pozbawione są odczucia lęku, mają tendencję do samookaleczeń i przez lekceważenie norm społecznych często wchodzą w konflikt z prawem.

Znacie kogoś, u kogo podejrzewacie osobowość dyssocjalną? Jak się ona Waszym zdaniem objawia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDepersonalizacja – co to jest, objawy, leczenie
Następny artykułZespół przewlekłego zmęczenia – objawy, leczenie

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here