Drużyna to zespół osób, które posiadają te same pragnienia i cele. Czy aby jednak na pewno? Niejednokrotnie za porażką drużyny kryje się niewłaściwe określenie celu nadrzędnego. Oczywiste jest, że każdy z graczy – poza kilkoma celami zespołu – posiada własną listę, do której realizacji dąży.

Przykładowo – celami drużyny są:
– odnoszenie zwycięstw,
– zwiększanie kompetencji i umiejętności zespołu,
– treningi, które pomogą osiągnąć sukces.

Celami pojedynczych graczy mogą być natomiast:
– rywalizacja,
– chęć rozpoczęcia kariery zawodowej, zdobycia wielkiej sławy,
– korzyści finansowe,
– prestiż.

Dobry trener powinien pamiętać, że każdy z zawodników motywowany jest zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Musi zatem potrafić uświadamiać graczom ten fakt – czasami bowiem sami nie zdają sobie do końca sprawy, co ich motywuje, i do osiągnięcia którego celu podświadomie dążą.

Drużyna powinna przede wszystkim wypisać wszystkie swoje cele (najlepiej na dużej kartce, aby zawodnicy mogli w każdym momencie je odczytać). Gdy zostaną określone wszystkie cele, muszą wspólnie wybrać te najistotniejsze dla drużyny. Spośród nich muszą z kolei wybrać cel nadrzędny, do którego osiągnięcia wszyscy będą dążyć w pierwszej kolejności.

Cel ten powinien być regularnie przypominany, a próby jego osiągnięcia oceniane przez trenera indywidualnie, w odniesieniu do każdego z graczy.

Aby cel nadrzędny był przez cały czas aktualny, gracze muszą być motywowani do działań:

– wewnętrznie – poprzez pochwały, osiągane rezultaty;
– zewnętrznie – poprzez finansowe gratyfikacje, czas na odpoczynek itp.

Czy lubicie sporty drużynowe? A może lepiej czujecie się w konkurencjach indywidualnych? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułInteligencja wieloraka
Następny artykułJak zdać międzynarodową maturę?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here