Zaburzenie rytmu okołodobowego wiąże się z zaburzeniami rytmu snu i czuwania oraz wydzielania hormonów, np. serotoniny- hormonu szczęścia. Zmniejszenie jej stężenia w mózgu, powoduje obniżenie naszego nastroju. Człowiek jest smutny, rozdrażniony, unika towarzystwa swoich znajomych. Występuje u niego senność, ospałość, zaburzenie koncentracji, brak motywacji, zobojętnienie, lęk, strach, poczucie bezradności, inności, zwiększony apetyt, znaczny przyrost masy ciała.

Do charakterystycznych cech depresji atypowej należy lepsze samopoczucie rano, a gorsze wieczorem. W przypadku występowania takich objawów, bardzo ważne jest zdiagnozowanie występujących zaburzeń. Nie zawsze objawy te zwiastują depresję. Gdy utrzymują sie przez 2- 3 tygodni, to prawdopodobnie jest to chwilowe obniżenie nastroju, natomiast przy dłuższym utrzymywaniu się tych objawów, mamy do czynienia z depresją. Rozróżnienie tych dwóch stanów jest bardzo trudne i wymaga dużego doświadczenia lekarza. Należy pamiętać, aby zgłosić się do psychiatry lub psychologa, który na podstawie wyników odpowiednich badań ustawi plan leczenia. Dopasowuje on odpowiedni leki i ich dawki do indywidualnych potrzeb chorego. Większość leków przeciwdepresyjnych wydawane jest na receptę, więc przed ich nabyciem konieczna jest wizyta u specjalisty. Leki przeciwderesyjne stanowią liczną grupę leków, które sklasyfikowane są ze względu na mechanizm działania. W przypadku depresji zimowej(SAD), najcześciej wykorzystuje się leki, które hamują wychwyt zwrotny serotoniny(SSRI). Do grupy tej należą np. fluoksetyna, sertralina, fluwoksamina. Łącznie z leczeniem farmakologicznym może być stosowana fototerapię- leczenie światłem, którego spektrum działania odpowiada światłu słonecznemu. Terapia ta powoduje zmniejszenie wydzielania melatoniny, polepszenie szlaków serotoninergicznych w mózgu, co wpływa korzystnie na nastrój.

jak leczyć depresjęmorguefile.com

Bardzo ważna jest także dieta chorego. Warto zwiększyć ilość tryptofanu przyjmowanego wraz z posiłkami. Przenika on przez barierę krew- mózg, gdzie synteztyzowana jest z niego serotnina. Serotonina nie przez przypadek nazywana jest hormonem szczęścia. Wpływa ona korzystnie na nastrój, ma działanie uspokajające, relaksujące, reguluje temperaturę ciała, korzystnie wpływa na rytm snu i czuwania. Do produktów bogatych w ten egzogenny aminokwas należy soja, banany, kasza manna, chleb razowy, czy mleko pełne. Przy niedoborze tryptofanu, a więc i serotoniny, chory spożywa więcej słodyczy, które powodują chwilowy wzrost stężenia serotoniny w mózgu. Chory czuje się więc tylko przez chwilę lepiej. W przypadku osób cierpiących na depresję, ważna jest podaż witamin z grupy B wraz z pokarmem. Do produktów bogatych w poszczególne witaminy z grupy B, należą m. in. drożdże, produkty zbożowe, warzywa, owoce, płatki owsiane, owoce morza, nabiał. W diecie osób cierpiących na depresje należy spożywać także produkty bogate w magnez, np. czekolada, orzechy, kakao, pieczywo pełnoziarniste. Jest to ważne z tego względu, że magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Uwaga!

Istnieją też inne metody na poprawienie nastroju i zmniejszenie objawów depresji zimowej. Zaleca się jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu w nasłonecznionych miejscach, prowadzić aktywny tryb życia, regularnie uprawiać sporty, przebywać w pomieszczeniach nasłonecznionych, przewietrzonych o jasnych kolorach ścian, unikać ponurych, przytłaczających, zadymionych miejsc. Należy dbać o konakty z bliskimi, z przyjaciółmi, nie zamykać się w domu, nie izolować się od ludzi. Starać się pozytywnie myśleć także o swojej osobie, nie nakładać na siebie zbyt dużej ilości obowiązków, także tych, które będą trudne do spełnienia. Można rownież skorzystać z technik relaksacyjnych, np. jogi.

Jak widać, przez wiele zachowań z życia codziennego możemy wpływać korzystnie na nasze samopoczucie. Warto podjąć te działania w przypadku osób cierpiących na depresję jak i u osób zdrowych, aby jakość naszego życia była jak najlepsza.

Macie obniżony nastrój zimą? Czemu ten fakt przypisuje? Jakie macie sposoby na to, żeby poczuć się lepiej? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPicie kontrolowane – definicja, na czym polega?
Następny artykułŁagodzenie objawów alergii

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here