1. Gwintowanie rur

W przypadku rur potrzebna nam będzie gwintownica, którą można nabyć w markecie budowlanym. Niestety nie jest to tani sprzęt. Do rur o mniejszej średnicy można stosować narzynki. Koszt nabycia narzynki jest niewielki, nadaje się ona do gwintowania nie tylko rur o mniejszej średnicy, lecz także do gwintowania śrub lub nakrętek. Ponadto do gwintowania rury potrzebny nam będzie olej. Do nabycia w sklepach są specjalne oleje do gwintowania, jednak na domowe potrzeby wystarczy nam w zupełności olej silnikowy.

Rury ze względu na większe średnice, typu ¾ cala, ½ cala i 1 cal, gwintujemy specjalną gwintownicą. Aby rurę nagwintować wkręcamy rurę w imadło w poziomie. Następnie w gwintownicy zakładamy odpowiedni nóż (narzynkę) dokręcając go śrubkami do gwintownicy. Przykładamy gwintownicę do rury prostopadle, dokręcamy ja w tym momencie i zaczynamy obracać gwintownicę. Gwintownicę przekręcamy trzymając ją za specjalny uchwyt. W trakcie gwintowania rurę polewamy olejem- przed miejscem w którym będziemy gwintować.

2. Gwintowanie śrub

Do gwintowania śrub ze względu na mniejsze średnice wykorzystuje się głównie narzynki. W przypadku gwintowania śrub sytuacja jest bardzo podobna do gwintowania rur, korzystamy jednak z narzynki i oprawki do narzynek. Do gwintowania śrub nie potrzebujemy gwintownicy. Śrubę przykręcamy do imadła pionowo. Narzynkę przykręcamy śrubką (ilość śrubek jest zależna od rodzaju posiadanej narzynki, może to być od 1 do 5 śrub) w zależności od oprawki do narzynek. Gwintując śrubę obracamy narzynkę trzymając ją za oprawkę. Przy przekręcaniu narzynki gwintowaną powierzchnię śruby polewamy olejem.

gwintowanie śrub

Fot. Gwintowanie śruby narzynką. Kropla oleju niweluje tarcie i ułatwia pracę.

jak gwintować śruby

Fot. Narzynka w oprawce wraz ze śrubami mocującymi narzynkę w oprawce.

gwintowanie rur

Fot. Nowy gwint wykonany narzynką jest koloru srebrnego.

jak gwintować rury

Fot. Śrubę do gwintowania mocuje się w imadle pionowo.

3. Gwintowanie nakrętek

W przypadku gwintowania nakrętek stosujemy tzw. gwintownik. Oprócz tego potrzebne nam będzie do gwintowania nakrętek wiertło (dla przykładu aby nagwintować nakrętkę (lub kawałek blaszki z której chcemy zrobić nakrętkę) – numer 8 (8 mm) potrzebne jest nam wiertło najlepiej nr. 7,2 (7,2mm), wiertarka, olej do gwintowania i wiercenia (dla potrzeb domowych może to być olej silnikowy) oraz imadło.

Gwintowanie podkładek lub nakrętek oraz do nagwintowania nakrętek stosujemy tzw. gwintowniki w zależności od naszych potrzeb. np. nakrętką na śrubę 8 – 8 mm – stosujemy gwintownik 8 mm. By nagwintować nakrętkę należy płytkę metalową lub starą nakrętkę przymocować płasko w imadle. Następnie wiercimy w niej otwór wiertarką i wiertłem 7,2. Potem wkładamy do wywierconego otworu gwintownik i przekręcamy go, trzymając za pokrętło od gwintownika. Polewamy gwintowaną powierzchnię nakrętki olejem w czasie gwintowania.

gwintowanie

Fot. Końcówki gwintownika do nakretek i rur o niewielkiej średnicy/

jak gwintować

Fot. Końcówki gwintownika do nakretek i rur o niewielkiej średnicy.

Jak wiele prac remontowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonto z pakietem zdrowotnym – informacje
Następny artykułJak zamontować drzwi zewnętrzne?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here