1. Stosowanie pigmentów do uzyskania wymarzonych kolorów

Pigmenty przeznaczone są do barwienia na wybrany kolor gotowych farb rozpuszczalnikowych, wodorozcieńczalnych, emulsyjnych, olejowych, mikrocelulozowych. Niektóre pigmenty można z powodzeniem stosować do farb zewnętrznych. Malowanie farby wymieszaną (farbą z pigmentem) nie różni się niczym od malowania innymi farbami. Farbę najlepiej nanosić wałkiem szybkimi, pewnymi ruchami starając się, aby wałek był cały czas puszysty. Nie należy zapominać, iż najistotniejszym czynnikiem przy malowaniu jest odpowiednio przygotowanie podłoża, gdyż niezależnie od tego, czy farba została kupiona gotowa, czy przez nas przygotowana, elekt może zostać zaprzepaszczony. Farbę kładzie się na podłoże suche, oczyszczone (odpylone) odpowiednio zagruntowane. Tylko takie podłoże będzie gwarantowało nam długotrwały efekt bez przebarwień, odprysków itp.

2. Czy mieszanie farb jest ekonomiczne?

Stosując ten prosty zabieg upiększenia ściany, kupujemy białą farbę akrylową (najtańszą) – gotowe mieszanki są dużo droższe, markowa biała farba jest zawsze tańsza niż kolorowe.

Zastosowanie „coloreksów” (czyli pigmentów do farb akrylowych i innych) w zależności od intensywności koloru, odcieniu i pożądanego koloru teoretycznie powinno gwarantować sukces i oszczędność w inwestycji. Niejednokrotnie po takim zabiegu kolor jest obrzydliwy i nawet nie wiadomo jak nazwać taki „wynalazek”. Z doświadczenia wiem, iż patrząc na paletę barw, regulującą ilość potrzebnych do zastosowania jednostek pigmentu i spełniając te wskazania, teoretycznie mamy otrzymać żądany kolor – moim przypadku miał to być kolor pastelowy łososiowy. Tyle teoria. Po zastosowaniu się do instrukcji wyszedł jasny, wściekły różowy, który jak najszybciej usuwałem ze ścian. Czy faktycznie należy odrzucić tę metodę?

3. Kiedy pigmenty się sprawdzają

Nie znaczy to, że pigmenty powinniśmy wyrzucić. Lecz jeżeli potrzebujemy bardzo jasne odcienie z powodzeniem możemy stosować białą farbę z dodatkiem pigmentu – np. blado-cytrynowy, jasno-szary. Pigmenty pozwalają na uzyskanie kolorów, których nie ma w ofertach producentów gotowych farb kolorowych. Wydaje się, że jest to prawie niemożliwe – lecz gusty i upodobania inwestorów są bardzo zróżnicowane.

4. Nietypowe rozwiązania na malowanie ściany pigmentem

Dla przykładu dzięki pigmentom można uzyskać ciekawy efekt wrzucając 2 opakowania pigmentu do wiaderka białej farby, bez mieszania jej – od razu nakładamy wałkiem na ścianę. Jest to rozwiązanie ryzykowne i „impresjonistyczne”, gdyż nigdy nie wiemy, co uzyskamy na ścianie. Jest to największa zaleta stosowania pigmentów.

5. Metoda prób i błędów

Zanim naniesiemy farbę na ścianę warto popróbować na mniejszych ilościach farby mieszanie pigmentów i możliwe dostępne kolory, metodą prób i błędów. Warto poczekać także, aż próbka farby zaschnie na ścianie, kolor mokrej farby może się znacznie różnić od koloru farby wyschniętej.

Bardzo intensywny kolor ścian jest praktycznie niemożliwy od uzyskania za pomocą pigmentów – musielibyśmy malować ścianę samym pigmentem, a i to nie dałoby pożądanego efektu. Kolory są blade i niezbyt zachęcające, nawet przy użyciu samego pigmentu na białym podłożu. Jeżeli chcemy uzyskać ściany o barwie intensywnej, wówczas naprawdę warto zakupić gotową, wymieszaną farbę dobrej firmy – kolor pokazany i opisany w katalogu jest dokładnie taki, jaki możemy uzyskać na ścianie.

Wolicie samemu przygotować mieszankę czy stawiacie raczej na gotowe produkty? Macie jakąś praktykę w malowaniu ścian? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMonitoring inteligentny – co to, jak działa?
Następny artykułKonserwacja instalacji elektrycznej – na czym polega?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here