Styropian jest dużo tańszy niż ocieplenie z wełny mineralnej, dlatego też jest znacznie bardziej popularny do ocieplenia domów z zewnątrz. Ma przy tym rzecz jasna pożądane właściwości dla materiału izolacyjnego. Z kolei wełna mineralna, znacznie droższa, może poszczycić się naprawdę długą listą zalet:

– Izolacyjność cieplna wełny mineralnej jest znakomita
– Dodatkowo dużo większa jest izolacyjność akustyczna wełny mineralnej niż styropianu
– Wyższa paroprzepuszczalność wełny mineralnej niż w przypadku styropianu
– Dodatkowo przy dużej paroprzepuszczalności wełna nie ma właściwości higroskopijnych
– Kolejną zaletą jest jej niepalność i ognioodporność

Wełna mineralna posiada w budownictwie dużo więcej zastosowań niż styropian. Jest dużo lepszym izolatorem ze względu na małą przewodność cieplną między powietrzem zawartym w strukturze wełny mineralnej. Wełna mineralna znajduje zastosowanie od podłogi aż po dach domu (poddasze) jako materiał ociepleniowy. Można ją stosować wewnątrz budynków i na zewnątrz (ocieplenie domu z zewnątrz). Najczęściej wełnę mineralną stosuje się zwłaszcza przy ocieplaniu poddaszy użytkowych. Wełna mineralna zwłaszcza przy zastosowaniu jej na elewacji zewnętrznej budynku, ze względu na swoją jedyną wadę (czyli ciężar), wymaga gęstszego kotwienia do płaszczyzny ścian zewnętrznych budynku. Wełna do ocieplania elewacji ma kształt płyty (przypomina zatem płytę styropianu), co sprawia, że jest łatwa w montażu. Oprócz konieczności lepszego przytwierdzenia jej do ścian sposób jej montowania na ścianie przypomina do złudzenia układanie płyt styropianowych.

Na wełnę mineralną nie można stosować najpopularniejszych obecnie tynków akrylowych, gdyż mają one niską paroprzepuszczalność. Jest to istotna różnica, która ma znaczenie przy wykańczaniu elewacji zewnętrznej. Zastosowanie nieodpowiedniego tynku grozi bowiem zawilgoceniem wełny i utratą jej właściwości izolacyjnych. Wełna mineralna na elewacji zewnętrznej dużo bardziej chroni mieszkańców domu przed działaniem szkodliwego hałasu niż styropian.

W przypadku poddaszy warstwą zabezpieczającą wełnę mineralną przed szkodliwym działaniem pary wodnej są wszelkiego rodzaju folie paraizolacyjne. Aby przedostająca się para wodna miała możliwość opuszczenia warstwy izolacyjnej konieczne jest założenie z drugiej strony (od strony więźby dachowej) folii paroprzepuszczalnych.

O styropianie rozpisywać się nie będziemy, ponieważ o nim mówiło się już dużo. Ważną i szczegółową kwestią dotyczącą charakterystyki styropianu jako materiału izolacyjnego jest jego bardzo słaba paroprzepuszczalności, która w połączeniu z wilgotnymi ścianami domu może narobić wiele szkód i narazić na znaczne koszty i wiele nieprzyjemności. Począwszy od miejscowych zawilgoceń, na ścianach domu mogą pojawić się nawet zagrzybienia bądź pleśnie. Styropian nie jest paroprzepuszczalny i akumulowana w ścianach wilgoć nie jest wypuszczana na zewnątrz. Zostaje ona w ścinanych i ujawnia w postaci właśnie grzybów itp.
Kolejną wadą styropianu jest jego reakcja na ogień. W kontakcie z ogniem styropian nie spala się co prawda, lecz tli się i kurczy, wydzielając przy tym cuchnący, czarny dym, który jest przy tym toksyczny.

Gdzie szukacie porad na temat prac budowlanych i remontowych? Skąd czerpiecie informacje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozliczyć PIT-5?
Następny artykułJak rozliczyć PIT-40?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here