Poza względami estetycznymi za ogrzewaniem podłogowym przemawia kilka podstawowych zalet, mianowicie:

– Oszczędność ciepła – do ogrzewania podłogowego stosuje się ogrzewanie niskotemperaturowe (do 36 stopni Celsjusza wynosi temperatura wody w rurach). Komfort ciepła mieszkańców w dużej mierze zależy od obiektywnego odczucia ciepła, a z reguły na krążenie najczęściej odczuwamy zimno od stóp. Jeżeli podłoga jest ciepła mamy złudzenie, że w pomieszczeniu jest znacznie cieplej niż w rzeczywistości.
– Prostota i łatwość obsługi takiego ogrzewania, która sprowadza się do odpowiedniego ustawienia zaworu termostatu.
– Dowolność aranżacji pomieszczeń w których jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ w pomieszczeniach nie ma grzejnika, zatem nie ogranicza nas on w planowaniu przestrzeni pomieszczenia oraz ułatwia nam remont tego pomieszczenia.
– Kolejnym plusem są mniejsze ruchy powietrza w pomieszczeniach, w których jest ono stosowane. Jest to szczególne ważne w przypadku alergików i ludzi uczulonych na kurz – mniejsze ruchy powietrza ograniczają migracje kurzu w powietrzu.
– Jeżeli chodzi o eksploatację jest ono dużo tańsze. Niższe temperatury w rurach i systemie ogrzewania zużywają mniejsze ilości ciepła. Producenci ogrzewania podłogowego twierdza, że dzięki zastosowaniu ich systemu koszty ogrzewania spadają o 30 % w porównaniu do ogrodzenia tradycyjnego, lecz te obliczenia nie uwzględniają indywidualnych okoliczności – czyli ocieplenia domu, jego powierzchni czy istnienia ewentualnych mostków termicznych.

Oczywiście ogrzewanie podłogowe to nie tylko same zalety, o których przekonują nas producenci. Ma ono pewne mankamenty:
– Przez zastosowanie niższej temperatury w przewodach ma małą wydajność zwłaszcza przy ekstremalnych temperaturach.
– Drugim ograniczeniem związanym z temperatura jest to, iż podłoga nie może być zbyt gorąca – prowadzi to w dłuższym okresie czasu do podkopania zdrowia jego mieszkańców. Zbyt gorące stopy nie są również komfortowym uczuciem.
– Stosunkowo wysoki koszt jego wykonania. Jest o około od 50-70% droższe w wykonaniu niż ogrzewanie tradycyjne oparte na grzejnikach ściennych
– Błędy w wykonawstwie ogrzewania podłogowego mogą być przyczyną poważnych kłopotów eksploatacyjnych. Bezinwazyjne naprawienie instalacji jest niemożliwe. Konieczne będzie zerwanie podłogi.
– Determinacja wykonania posadzki z materiałów przepuszczających ciepło – możemy zapomnieć o podłodze z naturalnego drewna.
– Wolna reakcja na zmianę temperatury w rurach. Do zmiany temperatury w pomieszczeniu potrzeba nawet kilku – kilkunastu godzin.

Możliwy jest rzecz jasna idealny niemal kompromis. Ogrzewanie podłogowe jest dobrym pomysłem w pomieszczeniach w których posadzki są wykonane z materiałów „zimnych” – płytki ceramiczne, płytki z kamienia naturalnego.
– Można je spokojnie zamontować kuchniach, korytarzach a przede wszystkim – w łazienkach.
– Można je łączyć z ogrzewaniem i tradycyjnymi grzejnikami, należy jednak pamiętać, żeby ogrzewanie podłogowe wymaga niższych temperatur niż temperatury, które potrafi wytrzymać tradycyjny grzejnik. Należy stosować zabezpieczenia i zawory odcinające, aby nie dopuścić do przegrzania ogrzewania podłogowego. W ten sposób w niektórych pomieszczeniach może być ogrzewanie podłogowe, a inne będą ogrzewane przez tradycyjne grzejniki.
– Ogrzewanie podłogowe nie nadaje się do domów, które są słabo ocieplone – ogrzewanie to nie jest w stanie ogrzać słabo lub wcale nie ocieplonego domu.

A co Wy myślicie na temat ogrzewania podłogowego? Jesteście za czy przeciw?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić wylewkę betonową?
Następny artykułStiuk wenecki – wykonanie

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

2 KOMENTARZE

  1. Ja mam elektryczne ogrzewanie łazienki, uwielbiam to uczucie kiedy wyjdę z prysznica na ciepłą podłogę, ale rachunki były stosunkowo wysokie, więc zmieniłem dostawce prądu by wprowadzić oszczędności. Jak na razie pulsar energia dobrze się sprawuje i mogę polecić tego dostawcę.

  2. Jestem fanem różnych ciekawych rozwiązań, panele fotowoltaiczne od Pulsar energia też są już pewne, a ogrzewanie podłogowe do przedyskutowania z żoną 😉 myślę, że spodoba jej się ten pomysł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here