Do wykonania stiuku weneckiego potrzebujemy:
– Grunt akrylowy (jako podkład)
– Stiuk wenecki
– Pigment barwiący stiuk
– Koncentrat pigmentowy
– Wosk impregnujący – zabezpieczający powłokę stiuku przed ścieraniem
– Stalowa paca
– Szpachelka
– Wałek malarski do naniesienia gruntu

  • Krok pierwszy

    Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

    Przed nałożeniem stiuku weneckiego konieczne jest odpowiednie przygotowanie w tym celu podłoża w pomieszczeniu, w którym chcemy wykonać dekoracyjną ścianę. Należy je osuszyć, oczyścić. Nierówności i zacieki należy zniwelować(zdrapać) i następnie uzupełnić ubytki w ścianach. W przypadku wszelkiego rodzaju dziur i nierówności należy je zaszpachlować i nadmiar gipsu zeszlifować i odpylić. Następnie taką powierzchnię należy zagruntować gruntem akrylowym, który poprawi przyczepność powierzchni i wzmocni podłoże. Gruntujemy powierzchnię ściany przy pomocy wałka. Grunt po naniesieniu na ścianę musi wyschnąć przez około 5-6 godzin.

  • Krok drugi

    Krok drugi – przygotowanie stiuku weneckiego

    Po całkowitym wyschnięciu gruntu, zależnego od temperatury w pomieszczeniu, można przystąpić do dalszych prac. Stiuk wenecki ma kolor biały, należy go odpowiednio zabarwić – według własnego uznania. Korzystając z wiertarki i mieszadła mieszamy dokładnie pigment ze stiukiem, tak aby uzyskał jednolitą barwę.

  • Krok trzeci

    Krok trzeci – nałożenie I warstwy stiuku

    Stiuk wenecki posiada strukturę warstwową, należy go nakładać etapami, warstwa po warstwie. I warstwa ma charakter podkładu. Pacą ze stali nierdzewnej rozprowadzamy gotowy i wymieszany z pigmentem produkt cienką warstwą na całą powierzchnię ściany. Musimy robić to równomiernie. Musimy przy tym pamiętać, aby narzędzie były cały czas czyste. Gdy I warstwa jest gotowa, musimy poczekać, aż ona zaschnie. Ewentualne nierówności należy zeszlifować papierem ściernym z I warstwy stiuku po jej wyschnięciu. Należy to zrobić nie wcześniej niż po 12 godzinach od czasu nałożenia I warstwy. Najwygodniej będzie kontynuować prace następnego dnia.

  • Krok czwarty

    Krok czwarty – nałożenie II warstwy stiuku weneckiego

    II warstwa stiuku wymaga drobnej wprawy i cierpliwości podczas jej nakładania. Nakładając na pacę niewielką ilość produktu nanosimy ją następnie na powierzchnię. Nadmiar materiału (stiuku) ściągamy delikatnie krawędzią pacy. Nakładamy stiuk w różnych kierunkach, starając się uzyskać wygładzoną powierzchnię i usuwając nadmiar stiuku czystą krawędzią pacy. Powłoka powinna być po skończeniu pracy gładka i z połyskiem. Musi ona wyschnąć, przed przystąpieniem do dalszej pracy, zostawiamy ją na około 4-6 godzin.

  • Krok piąty

    Krok piąty – nałożenie III warstwy stiuku weneckiego

    Nakładamy tę warstwę małymi fragmentami, podobną techniką jak poprzednie. Warto nakładać je sukcesywnie na powierzchnie około 1m2 ściany. Wymaga to dużo cierpliwości i samozaparcia oraz dokładności, ponieważ na tym etapie nie można sobie już pozwolić na błędy wykonawcze i niestaranność, gdyż będzie to widoczne. Usunięcie takich błędów niekiedy bywa niemożliwe. Po każdym zakończonym fragmencie (nałożeniu na niego stiuku) należy nabłyszczyć tę powierzchnię. Krawędź pacy, którą mamy uzyskać połysk i natłuszczenie, należy trzymać delikatnie i nie dociskać, gdyż nasza praca pójdzie na marne. Po zawoskowaniu całej powierzchni ściany możemy zrobić sobie przerwę na dłuższą kawę – około 3 godziny. Po tym czasie będziemy musieli wygładzać jeszcze raz powierzchnię całej ściany, tym razem możemy spokojnie używać większej siły do uzyskania nabłyszczenia ściany. Spokojnymi ruchami w dowolnym kierunku krawędzią czystej pacy przecieramy całą powierzchnię ściany.

  • Krok szósty

    Krok szósty – woskowanie stiuku weneckiego

    Ostatnim etapem naszej pracy jest woskowanie. Jest to dodatkowe zabezpieczenie powłoki stiuku przed ścieraniem. Nakładanie wosku należy wykonać pacą na niewielką powierzchnię ściany i następnie rozsmarować go na powierzchni około 1m2. Nadmiar wosku należy usunąć. Pozostałą na powierzchni warstwę wosku polerujemy miękką szmatką. Dobrym rozwiązaniem będą ściereczki bawełniane do polerownia samochodów. Ruchami kolistymi polerujemy całą powierzchnię ściany.

  • Dlaczego zdecydowaliście się na takie wykończenie ścian? Co Was do niego przekonuje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOgrzewanie podłogowe – czy warto?
Następny artykułJak rozliczyć PIT-5?

Szymon Targosz - technik budownictwa, laureat konkursu „Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Białystok 2006 r)”. W 2010 roku ukończył studia na kierunku zarządzanie firmą. Pracuje od kilku lat w Krakowie przy budowach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych i obiektów użytkowych (m.in.: Bonarka City Center). Remontował Wielką Krokiew w Zakopanem. Współpracował  z Sokółka Okna i Drzwi S.A. jako autoryzowany montażysta stolarki budowlanej. Budownictwo jest jego pasją.

 

Nasz specjalista o sobie:

Oprócz pracy zawodowej w branży budowlanej samodzielnie rozwijam swoje zainteresowania i ciągle eksperymentuję z najnowszymi trendami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania i innowacyjne myślenie połączone z wiedzą stanowią podstawę moich wszelkich działań, dlatego lubię podejmować nowe wyzwania. Śledząc na bieżąco najnowsze trendy i pomysły w branży budowlanej staram się łączyć estetykę z funkcjonalnością.

W wolnych chwilach staram się podróżować po Polsce, odwiedzając mało znane miejsca i poszukując nowych inspiracji. Prywatnie moją pasją jest wędkarstwo, myślistwo i motoryzacja.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here