Miłość. Najważniejszym warunkiem udanego małżeństwa, niezależnie od tego po raz który jest ono zawierane, jest oczywiście miłość. To dzięki niej możemy bowiem rozpoczynać swoje życie na nowo z nową nadzieją i wiarą w lepszą przyszłość. Jeżeli bardzo się kochamy, powinniśmy dbać o to, żeby pielęgnować to uczucie. Doświadczyliśmy przecież skutków utraconej miłości. Jak najczęściej okazujmy sobie zatem uczucie, dbajmy o to, aby druga strona nigdy nie wątpiła, że jest kochana i potrzebna.

Analiza błędów poprzedniego związku. Wina za rozpad małżeństwa rzadko leży tylko po jednej stronie, najczęściej oboje małżonkowie ponoszą odpowiedzialność za rozwód. Niezmiernie ważne jest więc dokładne przemyślenie tego, dlaczego nasz pierwszy związek się nie udał. Jeżeli uświadomimy sobie, na czym polegał popełniony przez nas błąd, będziemy mogli czuwać nad tym, żeby już się więcej nie powtórzył. Czasami jest to bardzo konkretna sprawa: zdrada, nałóg, obojętność.

Jasne oczekiwania. Równie ważne jest uświadomienie sobie swoich oczekiwań względem drugiego małżeństwa. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia z naszych poprzednich związków, łatwiej więc jest nam określić, czego pragniemy, a na co, na pewno nie będziemy mogli się zgodzić. Rozmowa o wzajemnych oczekiwaniach jest bardzo ważnym elementem wspólnego życia i pomoże nam uniknąć wielu niepotrzebnych problemów.

Unikanie porównań pomiędzy byłym i obecnym partnerem. Rzeczą, o jakiej należy pamiętać w drugim małżeństwie, jest unikanie otwartych porównań naszego obecnego partnera z pierwszym mężem. Odnosi się to zwłaszcza do dziedziny seksu. Nikt nie lubi czuć się w sypialni jak na zawodach, kiedy ma udowodnić, że jest lepszym kochankiem niż jego poprzednik.

Szacunek dla dzieci z pierwszego małżeństwa. Oczywiście niezbędnym elementem udanego drugiego małżeństwa jest zadbanie o dobre relacje z dziećmi partnera z poprzedniego związku. Nie może być tu mowy o żadnej konkurencji, a zasadą powinna być przyjaźń i wzajemna tolerancja, zwłaszcza jeśli będziemy mieszkać pod wspólnym dachem.

Co o tym myślicie? Dodalibyście jakieś porady od siebie? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajpiękniejsze rośliny ogrodowe – jakie wybrać?
Następny artykułMało wymagający ogród – jak go zrobić?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here