Oto 10 dobrze sprawdzonych wskazówek:

1. Od pierwszych chwil razem.

Rodzicielstwo zaczyna się od pierwszych dni życia maleństwa, dlatego bardzo ważne jest, aby tata od samego początku włączył się w opiekę nad dzieckiem i nawiązał z nim bliską więź. W ten sposób wejście w rolę ojca odbędzie się zupełnie naturalnie.

2. Poświęcenie czasu i uwagi.

Dla mężczyzny wyrażanie miłości polega na zadbaniu o materialny byt rodziny. Jednak oprócz tego istotnego elementu, niezwykle ważne w rozwoju dziecka jest poświęcanie mu przez ojca możliwie dużej ilości czasu.

3. Zaangażowanie.

Tata powinien się jak najbardziej zaangażować w życie swojego dziecka: wiedzieć, jakich ma przyjaciół, co sprawia mu największą przyjemność i z czym ma zwykle duży problem. Taka wiedza nie rodzi się w ciągu kilku minut, ale jest efektem bliskiego kontaktu ojca i dziecka na przestrzeni wielu lat.

4. Wspólne dojrzewanie.

Trzeba pamiętać, że nikt nie jest idealnym tatą i że mężczyzna uczy się swojego ojcostwa stopniowo każdego dnia. Powinien on potraktować tę naukę jako okazję do samorozwoju, którego efektem jest zyskiwanie coraz większej dojrzałości.

5. Budowanie poczucia bezpieczeństwa.

Ojciec od pierwszych dni życia dziecka zaspokaja nieco inne potrzeby niż matka. Jedną z nich jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Dziecko zwykle postrzega tatę jako tę osobę, która nie boi się żadnych trudnych sytuacji i na której zawsze może się oprzeć.

6. Rozmowa.

Bardzo istotną zasadą bycia dobrym ojcem jest rozmowa z dzieckiem. Dzięki niej pociecha już od najmłodszych lat zyskuje poczucie, że tata się nią interesuje i że jest dla niego ważna. Dzięki rozmowie dziecko uczy się również wyrażania swoich emocji i budowania relacji z innymi ludźmi.

7. Wtajemniczenie w świat i stawianie wymagań.

Rolą taty jest z pewnością pomoc dziecku w poznaniu otaczającej rzeczywistości. Ojciec zwykle pokazuje obowiązujące granice i objaśnia pojęcia dobra i zła.

8. Budowanie pozytywnego obrazu dziecka.

Matka zwykle kocha swoje dzieci miłością bezwarunkową, w której rzadko jest miejsce na rzeczową ocenę postępowania młodego człowieka. Tymczasem ojciec jest tym, który stawia wymagania i ocenia, a tym samym buduje samoocenę pociechy, dlatego uznanie w oczach taty jest jednym z największych marzeń dziecka.

9. Pomoc w samorozwoju.

Janusz Korczak uważał, że wychowanie nie polega na uczynieniu dziecka takim, jakim chcemy je mieć, ale na rozpoznaniu jego niepowtarzalnej osobowości, a następnie pomocy w jak najbardziej owocnym zrealizowaniu siebie. Tata ma w tej materii olbrzymie pole do popisu.

10. Wolność od stereotypów.

Jednym z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed ojcem, jest stawienie czoła różnorakim mitom na temat bycia dobrym tatą. Wyznacznikiem przyjętego modelu ojcostwa nie powinna być jednak opinia znajomych, ale bliska więź emocjonalna z dzieckiem, dzięki której ojciec orientuje się, jak powinien postąpić w danej sytuacji.

Dodalibyście coś do powyżej listy? Uważacie, że jesteście dobrymi ojcami, a przynajmniej robicie wszystko, by nimi być? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przyśpieszyć gry komputerowe?
Następny artykułCzy warto grać w gry na Facebook?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here