Pieniądze narzędziem manipulacji. Po pierwsze pomoc finansowa może okazać się pułapką dla osób, które z niej korzystają. Czasami na przykład rodzice lub teściowie, kiedy ich dzieci wchodzą w związek małżeński, udzielają im znacznego wsparcia materialnego, ale później wykorzystują ten fakt, manipulując decyzjami pary. Decydują zatem, jak powinno wyglądać ich mieszkanie lub gdzie powinni spędzić wakacje. W takim wypadku pomoc finansowa staje się narzędziem kontroli. Rządzi tu zasada, zgodnie z którą coś Ci ofiaruję, ale w zamian oczekuję konkretnych działań. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest finansowe uzależnienie od kogoś z rodziny. Jeżeli ktoś kontroluje nas bowiem w sferze ekonomicznej, to znaczy, że ma nad nami władzę zawsze i wszędzie.

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj. Pomoc finansowa może popsuć dobre stosunki w rodzinie również w innym sensie. Otóż, czasami bywa ona niekorzystna dla osób, które decydują się jej udzielić. Niektórzy ludzie używają bowiem więzów rodzinnych do materialnego wykorzystywania najbliższych. Ciągle zjawiają się oni z prośbą o kolejne wsparcie i próbują wyłudzić, ile tylko się da. Nietrudno się domyślić, że miarka w końcu się przebierze i rodzina znajdzie się w poważnym konflikcie. Pieniądze mogą zepsuć nawet najbardziej zgodne relacje, zwłaszcza jeśli jedna ze stron nie ma zamiaru zwrócić zaciągniętego długu. Ponadto takie zobowiązania trudno odzyskać. Najczęściej z rodziną nie spisujemy bowiem żadnych oficjalnych umów potwierdzających pożyczkę.

Zazdrość. Innym przypadkiem jest natomiast sytuacja, kiedy pomoc finansowa udzielona komuś z rodziny staje się przyczyną zazdrości innych krewnych. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy rodzice pomagają jednemu ze swoich dzieci bardziej niż innym. Kłótnie o to, kto dostał najwięcej i komu się bardziej należało niejednokrotnie trwają latami, a wzajemny żal tak bardzo się potęguje, że rodzeństwo przestaje ze sobą utrzymywać kontakt. Takie historie zna niemal każda rodzina, dlatego zwykle poważnie się zastanawiamy, zanim udzielimy komuś materialnego wsparcia. Konsekwencje tej pomocy mogą się okazać zupełnie odmienne od tych, których się spodziewaliśmy i zamiast spoić rodzinę, często dokonują trwałych podziałów.

Czy kwestie finansowe zniszczyły kiedyś stosunki w Waszych rodzinach? Opowiedzcie nam o swoich doświadczeniach!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak łagodzić ból?
Następny artykułFundacja a stowarzyszenie – porównanie

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here