Często rozmawiaj z rodzicami. Przede wszystkim cały czas rozmawiaj ze swoimi rodzicami o własnych obawach. Nie zamykaj się w sobie, ale często zadawaj pytania o to, jak teraz będzie wyglądało wasze wspólne życie. Rodzice na pewno pomogą Ci odnaleźć się w nowej sytuacji, począwszy od spraw codziennych, takich jak to, kto będzie zajmował który pokój, a skończywszy na organizowaniu świąt. Jeżeli przyrodnie rodzeństwo z Tobą nie mieszka, będzie Ci na pewno łatwiej zaakceptować wszystkie zmiany. Z czasem przyzwyczaisz się do nowych członków rodziny i ich obecność będzie dla Ciebie zupełnie naturalna.

Nie bój się, że rodzeństwo zajmie Twoje miejsce. To, że na przykład w życiu ojca pojawiają się inne dzieci, nie znaczy, że mniej Cię kocha. W pewnym sensie zawsze pojawienie się rodzeństwa jest trudnym przeżyciem, ale rodzice darzą wszystkie swoje dzieci takimi samymi uczuciami. Nadal będziesz się widywać z rodzicem, który z Tobą nie mieszka, będziesz spędzać z nim wakacje i święta. Być może teraz, kiedy masz rodzeństwo, wspólnie spędzany czas będzie bardziej urozmaicony.

Poznawaj swoje rodzeństwo. Od samego początku utrzymuj kontakt z nowym bratem czy siostrą. To przecież Twoje rodzeństwo, więc na pewno macie ze sobą wiele wspólnego. Możesz pomagać w codziennej pielęgnacji młodszego brata, wychodzić z nim na spacer, bawić się. Jeśli dotąd byłeś jedynakiem, być może poczujesz, jak dobrze mieć w rodzinie kogoś w zbliżonym wieku. Z czasem wasze relacje będą coraz silniejsze i będziesz się cieszyć, że masz rodzeństwo.

Daj sobie szansę na przyjaźń. Spróbuj nie odrzucać swojego przyrodniego rodzeństwa. Macie równe prawa i z powodzeniem możecie się przyjaźnić. Nawet jeśli razem nie mieszkacie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się często widywać i spędzać wspólnie dużo czasu. Można oczywiście obrazić się na cały świat i nie chcieć zaakceptować tego, co dzieje się w naszym życiu, ale to sprawi jedynie, że złość i żal będą narastać. Lepiej zaufać rodzicom, którzy chcą dla Ciebie jak najlepiej i spróbować pogodzić się z nowym życiem. Być może z przyrodnim rodzeństwem będzie ono weselsze. Dobrze mieć brata czy siostrę. Zawsze można się im zwierzyć z jakiegoś problemu lub podzielić się swoją radością.

Jak Wy poradziliście sobie z pojawieniem się w Waszej rodzinie przyrodniego rodzeństwa? Opowiedzcie nam o tym!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGesty, które uwodzą
Następny artykułJak zarządzać finansami w małżeństwie?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here