W uprawie najczęściej pojawiają się odmiany „Daliva”, „Salsa”. Cykoria nie ma zbyt wygórowanych wymagań siedliskowych. Może rosnąć na każdej glebie. Gleba pod uprawę cykorii powinna być starannie przygotowana. Dobrze jest zmieszać ją z obornikiem.

Zwięzłe główki cykorii sałatowej pozyskujemy dzięki metodzie pędzenia. Do pędzenie wykorzystujemy korzenie cykorii, które zebrać możemy jesienią. Nasiona na korzenie wysiewa się w maju i czerwcu. Rzędy powinny zostać wyznaczone co 30 cm. Zbiorów korzeni dokonujemy, gdy pojawią się czerwone przebarwienia na blaszkach liściowych. Korzenie oczyszcza się i pozbawia liści. Korzenie do pędzenia powinny mieć średnicę 3-6 cm i długość ok. 20 cm. Dobrze jest, aby och wielkość była jednakowa. Dzięki temu uzyskamy główki tej samej wielkości. Masa główek w dużej mierze uzależniona jest od okresu schładzania korzeni. Schładzanie następuje w temperaturze 1-3 stopni Celsjusza i trwa w zależności od odmiany od 3 do 5 tygodni.

Pędzenie cykorii powinno odbywać się w pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura powietrza 15-22 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 90-100%. Pomieszczenie to powinno być zaciemnione. Ewentualnie okrywamy skrzynkę czarną folią, włókniną. Między podłożem a nakryciem powinniśmy zachować odległość ok. 20 cm. Przestrzeń ta pozwoli swobodnie rosnąć główkom cykorii.

Istnieje kilka metod pędzenia cykorii. Metoda tradycyjna polega na zadołowaniu korzeni i okryciu ich warstwą ziemi. Korzenie umieszczamy w skrzyni z mieszaniną piasku i torfu. Na dnie skrzyni powinna znaleźć się warstwa drenażowa. Można także pędzić cykorię bez okrywy, wystarczy jedynie zadołować korzenie. Otwory na zadołowanie korzeni powinny mieć średnicę ok. 5 cm. Przy tej metodzie dobrze jest, by temperatura podłoża była wyższa od temperatury powietrza. Pędzenie trwa około 4 tygodni. Nie zapominajmy także o podlewaniu skrzynek. Główki zbieramy, gdy będą one miały długość 15-18 cm. Odcinamy je nożem lub odłamujemy od korzenia. Cykoria jest gotowa do spożycia.

Do jakich potraw najczęściej wykorzystujecie cykorię? Podajcie nam swoje ulubione przepisy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak założyć własną winnicę?
Następny artykułChrzan – uprawa, pielęgnacja

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here