Rośliny Drzewko bonsai - pielęgnacja

Drzewko bonsai – pielęgnacja

-

Zwróćmy również uwagę, czy korzenie drzewa rozkładają się dookoła pnia i czy nie są przypadkiem poplątane. Najlepszym materiałem na drzewka bonsai są drzewa o małych liściach, owocach oraz kwiatach.

 • Krok pierwszy

  Wybraną roślinę, w okresie jesiennym, należy ostrożnie wykopać.

 • Krok drugi

  Następnie przesadzić ją do doniczki i pozostawić przez cały kolejny rok.

 • Krok trzeci

  Następnej wiosny roślinę wyjmujemy z doniczki i obcinamy wszystkie cienkie korzonki oraz wybujałe pędy.

 • Krok czwarty

  Powtarzamy tę czynność w kolejnym roku. W trzecim roku, który jest najważniejszy, należy przesadzić roślinę do pojemnika, który będzie jej stałym miejscem. Przed tym zabiegiem należy obciąć 1/3 korzeni i wszystkie zbędne pędy na koronie.

 • Krok piąty

  Drut w plastikowej izolacji okręcony wokół gałęzi pomoże nadać naszemu młodemu drzewku naturalny kształt. Pamiętajmy, że drzewa liściaste są zdecydowanie bardziej giętkie w okresie wiosennym, a iglaste w okresie jesiennym. Regularnie należy sprawdzać drutowanie i rozluźniać drut w miarę potrzeb.

  bonsai

  Fot. sxc.hu

 • Krok szósty

  Kiedy ziemia w pojemniku stanie się zbyt sucha, donicę zanurzamy w wodzie, a następnie ustawiamy pod katem, tak aby nadmiar wody wyciekł. Zbytnia wilgotność podłoża może zaszkodzić korzeniom drzewka bonsai. Do podlewania używamy, w miarę możliwości, deszczówki.

 • Krok siódmy

  Drzewka bonsai nie lubią być przenoszone z miejsca na miejsce. Doniczka powinna być ustawiona na stałym miejscu, z dala od źródła przeciągów i ciepła.

 • Krok ósmy

  Bonsai, które rosną wewnątrz domu, nie lubią wilgoci w powietrzu. Należy więc postawić doniczkę na tacce ze żwirem do połowy napełnioną wodą. Roślinę nawilżamy za pomocą spryskiwacza, jednak uważajmy, aby nie robić tego w pełnym słońcu.

 • Krok dziewiąty

  Bonsai wymaga również regularnego zasilania nawozami. Proces ten rozpoczynamy w 4 tygodniu po przesadzeniu. Pamiętajmy, aby stosować regularne odstępy czasowe. Nawozimy nawozem do roślin domowym, aż do jesieni. Drzewko można przesadzać co 3-5 lat. Robimy to zawsze wiosną. Za każdym razem powinniśmy skracać korzenie o 1/3, wymieniać ziemię. Jednak im drzewko jest starsze, tym rzadziej możemy je przesadzać.

 • Krok dziesiąty

  Mimo że nowe gałązki są bardzo potrzebne, jesteśmy jednak zmuszeni skracać końce nowych pędów, które pojawiają się w okresie wiosennym i letnim. Jest to zabieg niezbędny, aby zachować odpowiedni kształt naszego drzewka. W przypadku roślin szybkorosnących, przycinanie może być konieczne nawet kilka razy w sezonie. Cięcie zasadnicze, które nadaje drzewku odpowiedni kształt, wykonujemy w okresie późnej zimy. W ten sposób unikniemy utratę soków roślinnych. Rany, które powstaną w wyniku formowania, zagoją się samoistnie i nie potrzebują żadnych dodatkowych środków wspomagających gojenie się.

 • Jakie krzaki ozdobne są w Waszym ogrodzie? Jak duży jest Wasz ogród?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak podawać dziecku antybiotyk?

Zdarza się, że podczas choroby nawet małego dziecka trzeba podać antybiotyk. Taka decyzja lekarza często wywołuje niepokój rodziców. Niestety antybiotyk jest silną bronią mogącą wywołać wiele skutków ubocznych. Jednakże jako jedyny lek potrafi też rozprawić się z wieloma chorobami.

Jak przeprowadzić polubowny podział spadku?

Sądowy podział spadku może trwać długo i w razie braku porozumienia między spadkobiercami i nie dojściem do porozumienia sąd zadecyduje o sprzedaży majątku spadkowego i podziale sumy uzyskanej ze sprzedaży pomiędzy spadkobierców ustawowych. Niekiedy takie rozwiązanie jest niekorzystne dla spadkobierców, dlatego możliwe jest zawarcie umowy o dział spadku przed sądem polubownym, który zatwierdzi taką ugodę i będzie ona miała moc obowiązującą. Jakie są zalety takiego postępowania i jak się je przeprowadza?

Zobacz też

Jak wykorzystać panel słoneczny?

Jesteś miłośnikiem technologii? W takim razie nie musimy Cię...

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: