Do najbardziej odpowiednich gatunków warzyw uprawianych w polskich warunkach z przeznaczeniem na susz zaliczamy przede wszystkim: marchew, cebulę, pietruszkę, por, seler, buraki, pietruszkę, koper, różne gatunki grochu i fasoli.

Przygotowanie produktu do zasuszenia zaczynamy od dokładnego wymycia.

W przypadku pozyskania suszu z kopru, należy go odsączyć z wody, następnie ułożyć cienką warstwę na sicie. Wysuszony koper do takiego stopnia, w którym łatwo się łamie lub kruszy umieszczamy w szczelnych opakowaniach papierowych lub słoikach.

Cebulę lub pora sortujemy, odrzucając chore lub zgniłe warzywa. Usuwamy łuskę z cebuli, szczypior oraz korzonki. Kroimy warzywa w poprzeczne plastry o grubości od 3–5 mm. Suszenie rozpoczynamy w temperaturze około 30 st. C, następnie podwyższamy stopniowo do około 50 st. C. W przypadku szybkiego procesu brunatnienia, możemy odpowiednio obniżyć temperaturę. Suszenie trwa do 2 godz. W celu otrzymania 1 kg suszu, zużyjemy około 13 kg produktu.

Marchew należy dokładnie oskrobać i obciąć przy nasadzie liści. Kroimy w zależności od przeznaczenia: w talarki na wywary, kostkę na jarzynę lub w cienkie paski na zupy. Tak przygotowaną marchew blanszujemy maksymalnie 3 minuty – czyli zanurzamy warzywa najpierw w gotującej się wodzie, a następnie w zimnej. Blanszowanie możemy wykonać również za pomocą pary wodnej.

Dojrzałe buraki kroimy w cienkie plastry, rozkładamy w suchym miejscu, tak żeby przewiędły i przestały puszczać soki. Tak przygotowane układamy na sitach, blachach, w taki sposób, żeby jeden plasterek nachodził na drugi. Suszenie powinno odbywać się w temperaturze około 80 st. C. Po ukończeniu procesu suszenia, powstały produkt należy ostudzić i następnie ułożyć w blaszanym lub drewnianym pojemniku wyłożonym pergaminem. Poszczególne plastry suszu powinny znajdować się szczelnie jeden na drugim, zagwarantuje to lepsze i trwalsze przechowywanie.

Warto zaznaczyć, że tak przygotowany susz niezależnie od gatunku, będzie pozbawiony witamin i składników odżywczych, ale zachowa nadal swój smak i aromat.

Suszycie warzywa? Macie inne jeszcze rady dla tych, którzy zdecydują się na suszenie? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak odwołać ślub?
Następny artykułJakie warzywa na nowalijki? Czy są zdrowe?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here