Ślub Jak odwołać ślub?

Jak odwołać ślub?

-

Druga połowa. Najtrudniejsze okoliczności odwołania ślubu mają miejsce wtedy, gdy nie jest to wspólna decyzja narzeczonych, ale jedna ze stron po prostu rezygnuje z zawarcia małżeństwa. W takiej sytuacji niezwykle stresujące jest oznajmienie swojego postanowienia przede wszystkim naszej drugiej połowie. Musimy liczyć się bowiem z różnymi, czasem bardzo gwałtownymi reakcjami. Bardzo ważne jest jednak, aby jak najwcześniej poinformować narzeczonego czy narzeczoną o własnych wątpliwościach. W ten sposób unikniemy najgorszej z możliwych opcji, czyli odwołania ślubu w ostatniej chwili – na moment przed uroczystością. Takie zdarzenie może spowodować u drugiej osoby wielki uraz wywołany poczuciem wstydu i porażki.

Kościół lub Urząd Stanu Cywilnego. Kolejną istotną sprawą jest powiadomienie o odwołaniu ślubu osób, które miały go nam udzielić: księdza lub urzędnika w USC. Wbrew pozorom ta czynność może się okazać najprostsza, ponieważ zwykle w tym przypadku będziemy mieć do czynienia z obcymi osobami, którym nie musimy się tłumaczyć z naszego postępowania. Wystarczy zatem jedno spotkanie i sprawa w Kościele lub urzędzie będzie załatwiona.

Najbliżsi i zaproszeni goście. Nieco gorzej może być z poinformowaniem zaproszonych gości o odwołaniu ślubu, zwłaszcza jeśli planowaliśmy duże przyjęcie. Jeżeli nie chcemy odpowiadać na tysiące osobistych pytań, najlepiej ograniczyć się do osobistego powiadomienia jedynie najbliższych, natomiast reszcie gości można po prostu przesłać pocztą oficjalną informację o tym, że ślub się nie odbędzie. Z pewnością rozmowa z bliskimi nie będzie najprzyjemniejsza, ale po pierwszych momentach zaskoczenia będziemy mogli liczyć na emocjonalne wsparcie. Decyzja o odwołaniu ślubu nie jest przecież oznaką niedojrzałości, ale przeciwnie, świadczy o odwadze i odpowiedzialności za własne życie.

Przyjęcie weselne. Z odwołaniem ślubu nieodłącznie związane jest również odwołanie wesela. Ten moment może okazać się najbardziej newralgiczny, ponieważ im bliżej planowanej daty uroczystości, tym większe koszty finansowe: zamówione miejsca w restauracji czy oprawa muzyczna. Konieczne będzie więc wykazanie się zdolnościami negocjacji, tak by nasza decyzja nie odbiła się dotkliwie na naszym portfelu.

Czy wiedzielibyście, jak zachować się w takiej sytuacji? Bylibyście w stanie podjąć taką decyzję? Podzielcie się opiniami.

Poprzedni artykułJak przechowywać zioła?
Następny artykułJak suszyć warzywa?
Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Meksyku?

Zaśnieżone szczyty, gęste dżungle i odizolowane pustynie – to tylko przykład tego, jak zróżnicowany jest Meksyk. Kojarzony z tequilą i sombrero kraj mieści wiele wspaniałych zabytków, na czele z pozostałościami cywilizacji Azteków, Majów i Indian Olmeca. Proponujemy, co zobaczyć podczas podróży po Meksyku.

Co warto zobaczyć w Polsce? – Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest zaliczany do najpiękniejszych tego rodzaju tras w Polsce i w Europie. Wynika to z faktu, że jest to ciąg jezior, które umożliwiają uprawienie wielu sportów wodnych oraz zachęcają do wielu aktywności.

Zobacz też

Cechy dziecka z autyzmem

Autyzm dziecięcy jest „rozległym zaburzeniem rozwojowym o charakterze kompleksowego syndromu z wieloma symptomami” ( definicja za A. Maciarz, M. Biadasiewicz, „Dziecko autystyczne z zespołem Aspergera”) Oznacza to, że do tego zaburzenia możemy przyporządkować wiele objawów, i może ono przybierać różne formy. Niektóre dzieci z autyzmem dają sobie radę i funkcjonują prawie samodzielnie, inne potrzebują ciągłego nadzoru i opieki.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: