Aby kaktusy pięknie rosły, należy zapewnić im warunki zbliżone do tych naturalnych. Podstawową zasadą jest to, że należy je trzymać w miejscu najbardziej nasłonecznionym (parapet, szklarnia lub balkon). W cieniu rośliny te nie zakwitną, będą miały nieprawidłowy pokrój, będą słabo wybarwione, a co najgorsze, łatwo dopadną je różnego typu choroby oraz szkodniki.

Podlewanie

Pamiętajmy o bardzo ostrożnym podlewaniu. Najwięcej podlewamy podczas okresu intensywnego wzrostu wiosną; latem, a zwłaszcza podczas upałów, znacznie mniej; jesienią proces ten spowalniamy, aż do bardzo sporadycznego nawilżania ziemi w okresie zimowym (dotyczy to tylko wybranych gatunków). Jeżeli nie wiemy jakim gatunkiem dysponujemy, zaniechajmy podlewania od końca września aż do kwietnia.

Warunki

Ilość wody jaką zastosujemy, uzależniona jest od takich aspektów, jak: wielkość doniczki, pogoda oraz czas, jaki upłynął od ostatniego podlewania. Zasada jest taka, że ziemia nie może być stale wilgotna, od czasu do czasu zalecane jest jej przesuszenie. Roślinki będą nam za to naprawdę bardzo wdzięczne.

Zimą obniżamy również temperaturę do 12-15 stopni. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań do wykonania, dla miłośników kaktusów jednak niezbędne, aby zachować dobrą kondycję rośliny. Obniżenie temperatury oraz zaniechanie podlewania jest warunkiem koniecznym do przejścia prawidłowego okresu spoczynku, a potem zainicjowania kwitnienia.

Sadzenie

Rośliny, które chcemy przesadzać, muszą mieć całkowicie suchą bryłę korzeniową. Sadzimy je w suchym lub jedynie delikatnie wilgotnym podłożu. Po przesadzeniu podlewamy dopiero po tygodniu. Najlepszą porą do przesadzania kaktusów jest wiosna, tuż przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Możemy nabyć gotowe mieszanki podłoża do kaktusów. Są one jednak zbyt mało przepuszczalne; aby poprawić ich właściwości należy dodać w proporcji 1:1 żwiru lub keramzytu i gruboziarnistego piasku.

Nawożenie

Ponieważ kaktusy występują w glebach ubogich i są roślinami wolnorosnącymi, nie jest potrzebne ich dodatkowe nawożenie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki zabieg, na rynku dostępne są specjalne nawozy, zawierają one proporcje podstawowych pierwiastków. Nawozimy zaledwie kilka razy i to jedynie w okresie wzrostu, od maja najpóźniej do września. Zimą nie nawozimy w ogóle! Nie zalecanym jest również zasilanie roślin świeżo przesadzonych.

Jakie inne kwiaty macie w domu? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozmawiać z kandydatem?
Następny artykułJakie pytania mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here