Część podziemną stanowi jednoroczna bulwa, która pokryta jest suchymi łuskami. Mieczyki dobrze rosną na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Gleba powinna mieć dużą zawartość próchnicy, powinna być żyzna z dużą zawartością składników pokarmowych i mieć odczyn obojętny. Należy je wysadzać pod koniec kwietnia, ewentualnie na początku maja. Rozstawa powinna wynosić 10 na 20 cm. W zależności od tego, jak wielkie są bulwy, stosujemy głębokość sadzenia od 8 (małe) do 15 cm (duże). Dobrze, jeżeli przed umieszczeniem w podłożu zaprawimy bulwy odpowiednim preparatem np. Oxafunem T, uchroni je to przed niebezpieczeństwami czyhającymi podczas okresu wegetacji.

Jak rozmnażamy?

Z jednej bulwy mogą wyrosnąć nawet dwa w pełni ulistnione pędy. Podczas procesu wegetacji bulwa matczyna obumiera a nad grubiejąca nasadą pędu pojawia się kilka nowych bulw nazywanych zastępczymi. Nadają się one do dalszego procesu reprodukcji rośliny. Najlepiej wczesna wiosną, umieścić je w inspekcie, gdzie powinny pozostać do jesieni. Następnie na przełomie kwietnia i maja wysadzamy je do gruntu. Musimy jednak wiedzieć, że zakwitną one dopiero w drugim roku uprawy. Pamiętajmy o tym, że bulwy mieczyków należy wykopać na zimę. Najlepszą na to porą jest październik (pozwoli w ten sposób na wzrost bulw). Przed wykopaniem, należy przyciąć pędy, tuż nad powierzchnią gruntu. Otrzymane bulwy sortujemy, suszymy i przechowujemy w temperaturze ok. 5 ºC.

Nie zapomnijmy o nawożeniu. Od końca maja po mniej więcej połowy sierpnia, nawozimy kwiaty dwu lub trzykrotnie wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Utrzymujemy dawkę ok.100 g/m². pamiętajmy również o systematycznym usuwaniu zwiędłych kwiatów. Odmiany wyższe możemy z powodzeniem palikować. Pod koniec października lub zaraz po tym jak przekwitną wykopujemy bulwy z ziemi. Zimą bulwy przechowujemy w chłodnym oraz suchym pomieszczeniu.

Jakie inne kwiaty planujecie w swoim ogródku? Jak duży jest Wasz kwietnik?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMagnolia – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJakie są naturalne środki ochrony roślin?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here