Popularność rajskich jabłuszek wzrosła także dzięki ich niezwykłej dekoracyjności. Wykorzystywane są przez florystów do suchych bukietów oraz ozdób, zwłaszcza świątecznych. W zależności od odmiany kwiaty mogą być barwy białej, różowej lub purpurowej. Również owoce różnią się kształtem, wielkością i zabarwieniem.

Ozdobne jabłonie wyglądają efektownie jako pojedyncze nasadzenia oraz w grupie. Można je sadzić w pobliżu roślin o ciekawym wybarwieniu liści, oryginalnych owocach. Bardzo ciekawie komponują się z krzewami o purpurowym zabarwieniu. Wielobarwne i piękne aranżacje można uzyskać łącząc ozdobne jabłonie z kolorowymi bylinami lub roślinami zadarniającymi.

Drzewka te najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych. Na innych glebach, zwłaszcza ubogich będą wymagały regularnego podlewania i zasilania. Przed posadzeniem jabłoni można dodać kompostu lub nawozów. Większość odmian jest odporna na mróz i nie wymaga okrycia. Do prawidłowego rozwoju wymagają za to dostępu światła. W niesprzyjających warunkach chorują głównie na parcha jabłoni oraz kwitną niezbyt obficie. Parcha jabłoni wywołuje grzyb Venturia inequalis. Na liściach porażonych drzew pojawiają się plamki, z czasem brązowieją, a następnie zasychają.

Rajskie jabłuszka są odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego z powodzeniem możemy je sadzić w przedogródkach lub stosować do nasadzeń miejskich.

Jedną z popularniejszych odmian rajskiej jabłoni jest Malus „Eleyi”. Odmiana ta rośnie w formie małego drzewka lub krzewu o szerokiej koronie. Maksymalna wysokość, jaką może osiągnąć, to 5 m. Liście tej odmiany wiosną są czerwonawe, kwiaty są koloru ciemnopurpurowego, podobnie jak owoce. Jabłoń „Eleyi” wymaga stosowania oprysków przede wszystkim na mączniaki.

Efektownie owocuje Jabłoń „Golden Hornet”. Jest to dość szybko rosnąca odmiana o luźnej koronie. Liście jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty jasnoróżowe pojawiają się w maju. Owoce tej odmiany są żółte i długo pozostają na drzewie.

Czy podobają Wam się rajskie jabłuszka? Gdzie najchętniej byście je posadzili? Wypowiedzcie się w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGitara klasyczna a akustyczna – różnice
Następny artykułRóżnice między gitarą basową a elektryczną

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here