Większość gatunków kserotermicznych ma bardzo małe liście, aby powierzchnia parowania była mniejsza. Bardzo dobrym pomysłem jest posadzenie na naszej działce kilku dużych drzew, które dadzą cień innym roślinom.

Z roślin iglastych niezwykle wytrzymały na suszę jest Świerk kłujący (Picea pungens). Jest to duże drzewo o pięknym, regularnym, stożkowym pokroju. Osiąga 10-15 m wysokości. Igły są srebrzyste, sztywne i bardzo kłujące. Świerk posiada dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, ma bardzo małe wymagania siedliskowe.

Na suchych, piaszczystych glebach dobrze rośnie także Jodła kalifornijska (Abies concolor). To silnie rosnące drzewo o regularnym stożkowym pokroju. Osiąga wysokość 10-12 m. Cechą charakterystyczną są długie igły (8cm) koloru niebieskozielonego, szablasto wygięte ku górze. Ma bardzo małe wymagania siedliskowe i glebowe. Z gatunków iglastych wytrzymałe na suszę są także: Modrzewie europejskie i japońskie, Sosny czarne i zwyczajne oraz większość jałowców.

Do drzew liściastych znoszących suszę należą Klon jesionolistny (Acer negundo) oraz Klon polny (Acer campestre). Klon jesionolistny „Flamingo” charakteryzuje się liśćmi w kolorze różowym, z dodatkową białą obwódką. Idealnie prezentuje się na tle innych zielonych roślin. Polecany do nasadzeń miejskich oraz w ogrodach przydomowych. Klon polny jest doskonały do obsadzania ulic, na cięte żywopłoty oraz do parków i ogrodów.

Wśród krzewów odpornych na suszę jest Pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba). Jest to rozłożysty, szeroki krzew o kwiatach białych, różowych lub czerwonych w zależności od odmiany. Posiada owalne owoce najpierw zielone, w miarę dojrzewania żółte. Pigwowce nadają się zarówno do sadzenia w grupach, jak i pojedynczo.

Okresy suszy i upałów znoszą także Lilaki pospolite (Syringa vulgaris). Osiągają od 4 do 6 m wysokości. Posiadają kwiaty pełne lub półpełne, w kolorach od białego do mocno różowego o silnym zapachu. W suchym ogrodzie zakwitną także Pięciorniki krzewiaste, Tamaryszek drobnokwiatowy oraz Róża pomarszczona.

Istnieje również duża grupa bylin odpornych na suszę. Wśród nich znajdują się rojniki i rozchodniki, spotykane głównie na skalniakach. Bylinowe kompozycje mogą uatrakcyjnić goździki, wilczomlecze, a także smagliczka nadmorska, ubiorek wiecznie zielony.

Czy hodujecie któreś z tych roślin? Co w ich uprawie jest najtrudniejsze? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRośliny odporne na zanieczyszczenia
Następny artykułNajlepsza muzyka do biegania

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here