Musimy jednak pamiętać o tym, że te „żelazne rośliny” również mają pewne wymagania pielęgnacyjne, które decydują o ich zdrowym wyglądzie. Na ich kondycję przede wszystkim wpływa niedobór światła, zła jakość podłoża czy jego silne zasolenie.

Idealną rośliną odporną na zanieczyszczenia i efektownie wyglądającą zarówno w miejscach publicznych, jak i w ogrodach przydomowych jest Klon pospolity (Acer platanoides) „Globosum”. Jest to drzewo o bardzo regularnej, kulistej koronie. Liście jesienią zmieniają barwę na żółtą. Odmiana polecana do nasadzeń miejskich, obsadzania ulic, parków. Dekoracyjny także jako pojedyncze nasadzenie w ogrodzie. Równie pięknie prezentuje się Klon czerwony (Acer rubrum) „Red Sunset”. Drzewo to posiada regularną, piramidalną koronę, osiąga wysokość nawet 15 m. Liście jesienią są intensywnie czerwone lub pomarańczowe. Przebarwienie to jest długotrwale, co stanowi dodatkowy atut rośliny.

Zanieczyszczenie powietrza dobrze znosi Brzoza brodawkowata (Betula pendula) „Fastigiata”. Drzewo to charakteryzuje się wąskim, kolumnowym pokrojem, dorasta do 10 m wysokości. Liście jesienią przebarwiają się na żółto. Jest to gatunek światłolubny, tolerujący każde warunki glebowe. Także Grab pospolity (Carpinus betulus) „Fastigiata” świetnie znosi zanieczyszczenie powietrza oraz utwardzony teren. Jest to drzewo średniej wysokości 8-10 m, o regularnej, wąskostożkowej koronie.

Z krzewów najlepiej w takich warunkach radzi sobie Tawuła japońska (Spiraea japonica). Krzew ten w zależności od odmiany osiąga wysokość od 30 cm do 80 cm. Posiada jasnozielone liście, kwiaty białe, różowe, purpurowe pojawiają się od lipca do września. Toleruje wszystkie gleby uprawne, jest odporna na zanieczyszczenia oraz niskie temperatury. Równie odporne są Berberysy Thunberga (Berberis thunbergii) oraz Berberysy Ottawskie (Berberis x ottawensis). W zależności od odmiany posiadają liście zielone, czerwone lub złotożółte. Jest to również doskonała roślina na żywopłoty. Do krzewów odpornych na zanieczyszczenia powietrza należą także: Pięciorniki, Derenie oraz Pęcherznice i Krzewuszki.

Czy wybraliście rośliny odporne na zanieczyszczenia? Dlaczego były Wam potrzebne i gdzie spisały się najlepiej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaka muzyka do prezentacji Power Point?
Następny artykułRośliny odporne na suszę

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here