Idealnym stanowiskiem dla winorośli są ciepłe południowe lub zachodnie stoki. Praktyka jednak potwierdza, iż umieszczanie rośliny między domami, na stanowisku osłoniętym od mroźnego wiatru, również pozwoli nam cieszyć się całkiem dobrym plonem, ma ona bowiem bardzo duże zdolności przystosowawcze.

Glebę pod winorośl powinniśmy najpierw głęboko przekopać i nawieźć obornikiem lub zamiennie kompostem w ilości 30 kg na 1 m3. Na glebach ciężkich zalecanym terminem sadzenia jest jesień, gdy roślina zrzuci liście, na glebach ciężkich lepiej sadzić jest na wiosnę (od marca do maja).

Pielęgnacja

Najtrudniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie winorośli jest ich formowanie. Z posadzonego krzewu w pierwszym roku wyrastają dwa lub trzy pędy o długości ok. 40 cm. – przywiązujemy je do palików, rusztowania lub kratki, aby nie kładły się na ziemi (robimy to latem). Pod koniec sierpnia przycinamy pędy o kilka centymetrów. Zabieg ten pozwala pędom zdrewnieć, a co za tym idzie są one wytrzymalsze na mróz. Jesienią przyginamy je i okrywamy ok. 40 centymetrową warstwą ziemi.

Owoce winorośli

Źródło: photoxpress.com

Wiosną następnego roku winorośl odkrywamy i wszystkie zdrewniałe pędy przycinamy, zostawiając około 2-3 oczka. Pojawiające się z oczek pędy przywiązujemy do palików, w sierpniu znowu skracamy i przykrywamy na zimę. W trzecim roku po posadzeniu krzew zaczynamy formować i rozpinać na rusztowaniu. Winorośl owocuje na pędach zeszłorocznych, są to tzw. łozy owoconośne. W przypadku roślin nie przycinanych lub dziko rosnących, owoce znajdują się na końcach pędów, są jednak bardzo drobne.

Przycinanie

Najbardziej zdrewniałą i najgrubszą cześć pnącza należy utrzymać jak najwyżej. Wszystkie tegoroczne pędy należy skróci na 2-3 oczka, ok. 60 cm. Cięcie przeprowadza się w listopadzie, tuż po zrzuceniu liści lub w lutym. Możemy również przycinać winorośl w marcu, jednak im później wykonujemy ten zabieg, tym mniejszego kwitnienia możemy oczekiwać. Ponadto nie zapomnijmy o usuwaniu pędów uschłych, zniszczonych i zainfekowanych.

Nawożenie

Nawożenie winorośli polega na corocznym dostarczaniu obornika/ kompostu oraz zasilaniu krzewu superfosfatem, solą potasową (po 2-3 kg jesienią) oraz saletrzakiem (ok. 1 kg wiosną). Na zimę zawsze należy winorośl przygiąć i okryć ziemią.

Choroby

Najgroźniejszą chorobą, z jaką możemy się spotkać, jest mączniak (powoduje on gnicie i kurczenie się owoców, żółknięcie oraz brunatnienie liści – na ich dolnej stronie pojawia się biały nalot). Chorobę w stadium zaawansowanym zwalczamy poprzez trzykrotne opryskiwanie Miedzianem lub Cynkotoxem. Oprysk wykonujemy co 10 dni, pierwszy raz zawsze przed kwitnieniem. Po zauważeniu pierwszych objawów (biały nalot na spodzie liści), wystarczy spryskać roślinę Siarkolem extra.

Jakie inne rośliny planujecie uprawiać? Jak duży jest Wasz ogród?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie są tradycje wielkanocne?
Następny artykułJakie ciasto upiec na Walentynki?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here