Backgammon (Tryktrak) to gra planszowa, w której uczestniczą dwie osoby. Na jednego gracza przypada piętnaście pionków w różnych kolorach. Przesuwa się je po planszy na którą składają się dwadzieścia cztery trójkątne pola nazywane liniami. O ilości pól pokonanych przez pionka w jednym ruchu decyduje rzut kośćmi (liczba wyrzuconych oczek). Gracze mają za cel pozbycie się wszystkich swoich pionków. Ten, który wykona to zadanie jako pierwszy wygrywa.

Każdy z graczy może poruszać się po wszystkich polach planszy, z tym że pionki czarne pokonują drogę od pola oznaczonego liczbą jeden do pola dwadzieścia cztery, a pionki białe pokonują drogę odwrotną. Po oddanym rzucie kośćmi gracz może przemieścić swoje dwa pionki. Na polu, na którym znajduje się dwa i więcej pionków jednego gracza, jego rywal nie może postawić swojego pionka.

Szczególnym rzutem jest tzw. dubel, czyli przypadek, w którym na dwóch wyrzuconych kościach widnieje ta sama liczba oczek. Jeśli gracz uzyskał w rzucie kostką np. dwie dwójki, ma do wyboru kilka ruchów: czterema różnymi pionkami – każdym o dwa pola, dwoma pionkami – każdym o cztery pola lub jednym pionkiem o sześć pól, a drugim o dwa pola.

Gra dzieli się na dwie fazy. W pierwszej gracz ma za zadanie doprowadzenie wszystkich pionków do „domu”. W przypadku pionków czarnych będą to pola oznaczone numerami dziewiętnaście – dwadzieścia cztery. Jeśli gracz wypełni to zadanie, przechodzi do drugiej fazy – zdejmowania pionków z planszy. Należy rzucać kośćmi i uzyskać taką ilość kostek, która umożliwi pionkowi opuszczenie planszy. Przykładowo: jeśli gracz uzyskuje w rzucie sześć oczek, a na polu szóstym (licząc od krawędzi planszy) nie są umieszczone żadne jego pionki, to przysługuje mu prawo zdjęcia jednego pionka z kolejnego pola.

W tryktraku istnieje możliwość zbijania pionków. Zbijać można tzw. blotki czyli pojedyncze pionki przeciwnika umieszczone na jednym polu. Żeby zbić taki pionek, należy przesunąć własny na to właśnie pole. Zbity w ten sposób pionek odkłada się na bandę. Gracz, który utracił pionek nie może kontynuować gry do momentu, kiedy ten pionek nie znajdzie się znów na planszy. Warunkiem niezbędnym do tego, by pionek wrócił na planszę, jest rzut kostką i rozpoczęcie gry tym pionkiem tak, jakby znajdował się on na polu zerowym.

W tryktraku najważniejsze jest to, by nie pozostawać własnego pionka samotnie na jednym polu, gdyż można go wtedy zbić. Skuteczną taktyką jest również blokowanie jak największej ilości pól we własnym „domu” i zbijanie pionków przeciwnika – w takiej sytuacji trudno jest rywalowi odzyskać zbity pionek.

Jakie są Wasze ulubione gry planszowe? W co, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZiemniaki w waflu – przepis
Następny artykułCiasto czekoladowe z bananami – przepis

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here