Zamiast więc bawić się w roztrząsanie tego rodzaju sporów, gdzie osiągnięcie porozumienia jest niewykonalne, polecę trochę witryn i sposobów szukania muzyki klubowej, która może spełnić nasze oczekiwania.

Możemy zdać się na przypadek. Wtedy pozostaje zdobyć najnowsze składanki odpowiadające poszczególnym gatunkom (techno, trance, elektro itd.) i szukać w nich fajnych numerów. Rokrocznie ukazują się wydawnictwa zbierające wyłonione drogą głosowania i oceny popularności utwory, które sprawdziły się w wielu klubach w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Inny sposób to posłużenie się rankingami dostępnymi na stronach internetowych, listami przebojów, skąd również zaczerpniemy interesujące nas tytuły tracków. Kolejną opcją jest zdanie się na ofertę radia, w tym stacji internetowych specjalizujących się w muzyce klubowej, jak na przykład radioparty.pl – znajduje się tu kilka typów podrozgłośni, gdzie DJ-e puszczają poszczególne gatunki muzyki klubowej.

Wyszukiwanie samodzielne może być bardziej czasochłonne, ale jednocześnie owocniejsze. Jeżeli mamy swoich ulubionych wykonawców czy DJ-ów, dobrym ruchem będzie odszukanie ich profilu artysty w jednym z największych muzycznych portali – last.fm. Każdemu twórcy przyporządkowana jest tam baza autorów, z którymi łączy go pewien stopień podobieństwa, określony od „idealnego” do „niskiego”. Mając w miarę sprecyzowany gust, oczekiwania i listę swoich faworytów, możemy z last.fm uczynić niekończącą się kopalnię wiedzy i nowych muzycznych odkryć.

Przechodząc do polecania kilku kolejnych stron – nieco zaniedbanym serwisem, ale dobrą bazą wypadową, może być zbiorcza strona twojamu.za.pl/joomla. Fani trance mogą odnaleźć sporo rzeczy dla siebie na specjalnym forum trance.ok1.pl. Na bieżąco aktualizowanym i dobrze prowadzonym portalem jest megamuza.net, gdzie wciąż zamieszczane są nowe, starannie wyselekcjonowane utwory różnych gatunków muzyki klubowej.

A gdzie Wy szukacie muzyki? Macie jakieś lepsze, sprawdzone źródła? Dajcie znać w komentarzach

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaka muzyka na dyskotekę szkolną?
Następny artykułDwie przyjaciółki, jeden chłopak – co robić?

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here