Gra trwa trzy rundy, a każdy z graczy stara się zebrać jak najlepszą kolekcję arystokratycznych głów. Podczas każdej z rundy na stracenie czeka dwunastu arystokratów. Każdemu z nich przyporządkowana jest określona ilość punktów uzależniona od złej sławy w kręgu rewolucjonistów. W ramach swojej rundy gracz może zmieniać kolejność w jakiej będą ścinani arystokraci. Chodzi o to, by w skutek tej zamiany graczowi przypadło ścięcie najwyżej punktowanych głów. I tak można zarobić sporo punktów, jeśli graczowi przypadnie ścięcie Marii Antoniny oraz odnotować stratę punktów, jeżeli skrócenie o głowę będzie dotyczyło Bohatera Ludu.

W jednej swojej turze gracz może zagrać Kartę Akcji (sam decyduje czy chce to zrobić), a ma obowiązek ściąć pierwszego arystokratę stojącego w kolejce oraz wyciągnąć kolejną kartę. Gracze wykonują ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli zdarzają się w kwestii zasad gry jakieś zawiłości, są one wyjaśniane na samych kartach. Jeżeli gracz decyduje się zagrać Kartę Akcji, pobiera ją z puli kart mu przyznanych, głośno odczytuje jej treść, wykonuje akcję, a następnie odkłada ją na stosie zużytych Kart Akcji. Możliwości, jakie dają Karty Akcji to: zmienienia kolejności kolejki arystokratów, usuwanie arystokraty z kolejki na stos kart zużytych, dodawanie do kolejki szlachcica ze stosu Kart Szlachetnych, otrzymywanie dodatkowych punktów lub pobieranie dodatkowej karty.

Jeżeli gracz nie pobiera Karty Akcji, ścina od razu arystokratę. Jeżeli ścinanie ma miejsce, gracz, który tego dokonuje zabiera Kartę Szlachetnego z początku kolejki układając ją odkrytą przed sobą. Następne karty ściętych arystokratów układa się odkryte tworząc stos. Ostatnim działaniem gracza w ramach jednej tury jest pobranie Karty Akcji ze stosu Kart Akcji. Pierwsza runda kończy się, gdy w kolejce nie ma już arystokraty do ścinania. Gracz, dla którego zabrakło kolejnej głowy, rozpoczyna kolejną rundę – odkrywa dwanaście nowych Kart Szlachetnych.

Na początku należy przetasować wszystkie karty – każdy rodzaj kart oddzielnie. Każdemu z uczestników gry rozdaje się pięć Kart Akcji. Z puli Kart Szlachetnych wybiera się dwanaście i układa w rzędzie na stole koszulkami do góry. Z pozostałych kart formuje się dwa stosy oddzielne dla każdej z kategorii kart. Pomiędzy nimi powinno znaleźć się miejsce dla dwóch stosów kart zużytych. Jeden z uczestników gry umieszcza na stole gilotynę z jednego końca rzędu dwunastu Kart Szlachetnych. Miejsce, w którym znajduje się gilotyna, wyznacza początek kolejki – jest to miejsce dla pierwszego ścinanego.

Wygrywa ten gracz, który zbierze największą ilość punktów.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? Gdzie, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKofta – przepis
Następny artykułŁosoś po moskiewsku – przepis

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here