Wykorzystywana w grze plansza to polityczna mapa świata, na której naniesiono podział na czterdzieści dwa terytoria składające się na sześć kontynentów. Na początku gry każdy z graczy otrzymuje armię (w wybranym kolorze), która może mu służyć do zdobywania terytoriów rywali. Ostatecznym celem gry jest zdobycie kontroli nad całym światem. Istnieje też inny wariant gry, w którym celem jest wypełnienie otrzymanego na początku zadania. Gracz ma do dyspozycji trzy rodzaje wojska: piechotę, artylerię i kawalerię. Kawaleria równa jest pięciu pionków piechoty, a artyleria dwóm pionkom kawalerii. W grze wykorzystuje się również trzy czerwone kości, które służą do ataku i dwie białe do obrony. Dodatkowo w zestawie do gry znajdziemy czterdzieści dwie karty – po jednej na każde terytorium i dwie dodatkowe w postaci jokerów.

Przystępując do gry należy umieścić własne pionki na terytoriach, które zostały przydzielone danemu graczowi w czasie rozdawania kart lub które sobie wybrał (w zależności od wersji gry). Jeśli mamy do czynienia z wersją gry, w której należy zrealizować dany cel, należy na tym etapie przeprowadzić losować misje dla każdego gracza. W następnej kolejności następuje dozbrajanie własnych wojsk. Każdy uczestnik gry umieszcza na swoich terytoriach ustaloną liczbę wojsk. Gracz może na początku swojej tury uzupełnić armię – postawić na własnym terytorium określoną liczbę jednostek wojska. Liczba ta zależy od liczby posiadanych terytoriów, kontynentów, a także od możliwości wymiany sekwensu kart. Graczowi przydziela się liczbę wojska w wyniku podzielenia liczby terytoriów przez trzy z zastrzeżeniem, że jeśli gracz posiada mniej terytoriów niż dziewięć, to i tak przysługują trzy jednostki wojska.

Kiedy uczestnik gry ma już dozbrojone wojsko, może przeprowadzić atak, by zdobyć nowe terytorium lub by zyskać kartę „Ryzyka”. Atak może być przeprowadzony tylko na teren sąsiadujący z terytorium gracza przeprowadzającego atak. Wynik ataku ustala się poprze rzut kostką. Przerwanie walki o terytorium następuje, gdy zdecyduje o tym gracz przeprowadzający atak lub gdy atak zakończy się sukcesem i terytorium zostanie zdobyte. Oficjalne reguły gry nic nie mówią o możliwości zawierania sojuszy, jednak w praktyce mają one często miejsce – niektórzy gracze dochodzą do porozumienia w celu osłabienia najmocniejszego rywala.

Jak wygrać? Podpowiada poniższy filmik:

W co lubicie grać w towarzystwie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Cluedo? Zasady gry
Następny artykułMasaż karku – opis krok po kroku

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here