Pacjent przyjmuje pozycję siedzącą lub leży na brzuchu. W trakcie masażu można zastosować oliwkę.

Ruch wykonujemy od góry kości potylicznej do dołu, w stronę barków. Zabieg powinien być wykonywany bezboleśnie, zaczynając od lekkiego bodźca, stopniowo przechodząc w silniejszy.

Masaż zaczynamy od przegłaskania okolicy masowanej. Dłonie kładziemy na szyi w górnej części i schodzimy w dół do wyrostków barkowych. Ma to na celu rozgrzanie mięśni i tkanek, a także działa rozluźniająco.

Następnie przechodzimy do rozcierania. Opuszkami palców wykonujemy kuliste ruchy wraz z tkanką masowaną. Kierunek wykonywany jak powyżej. Masaż prowadzi do przekrwienia skóry i do jej odżywienia, niweluje zgrubienia mięśniowe, działa przeciwbólowo.

Po rozcieraniu przechodzimy do ugniatania. Opuszkami palców wykonujemy chwyt po obu stronach szyi i wykonujemy ucisk z góry w stronę barku. Ma to działanie rozluźniające, odżywcze, przeciwbólowe. Następuje również lepsze ukrwienie.

Oklepywanie wykonujemy opuszkami palców, uderzając po całej powierzchni karku. Palce pracują naprzemiennie. Prowadzi to do odżywienia i przekrwienia tkanki masowanej.

Rozcieranie i ugniatanie możemy przeplatać głaskaniem.

Pod koniec masażu przemasowujemy okolice jeszcze raz w tym samym kierunku, jak wyżej.

Każdą technikę powtarzamy po kilka razy.

Masaż karku można też wykonać samodzielnie (tak zwany automasaż):

Należy chwycić palcami: wskazującym, środkowym i serdecznym u podstawy czaszki i – kierując w stronę barku – wykonać głaskanie, rozcieranie i ugniatanie. Każdą technikę powtarzamy po kilka razy.

Lubicie być masowani? Masował Wam ktoś kiedyś kark? Jak odczucia?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Ryzyko? Zasady gry
Następny artykułMasaż klasyczny – na czym polega, opis, przeciwwskazania

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here