Sudoku doczekało się wielu odmian. Gra po raz pierwszy pojawiła się w Japonii w 1986 r. Popularność na całym świecie zdobyła natomiast dopiero w 2005 r. Sudoku w odróżnieniu od innych łamigłówek nie wymaga od gracza znajomości jakichkolwiek rachunków matematycznych. Gra z pozoru może się wydawać banalna. Tak naprawdę wymaga jednak dużej cierpliwości i logicznego myślenia. Cyfry należy wpisywać do diagramu jedynie w te pola, co do których mamy pewność. W miejscach, gdzie nie mamy tej pewności, najlepiej jest tylko zanotować cyfrę, żeby uniknąć niepotrzebnego kreślenia po diagramie.

Istnieje kilka metod wypełniania diagramu. Pierwsza z nich polega na znajdowaniu pola w ramach kwadratu 3×3, gdzie konkretna cyfra pasuje. Szuka się takiego miejsca poprzez eliminację rzędów i kolumn, w których dana cyfra już się znajduje (w innych kwadratach). Druga metoda polega na dopełnianiu rzędu, kolumny lub kwadratu 3×3. Metoda trzecia to „bazgranie” na diagramie. W tym przypadku stawia się w odpowiednich miejscach kratki kropek, które są podpowiedziami. Kropki powinny jasno określać cyfrę.

Istnieje poza tym wiele odmian tej gry. Sudoku samurai zawiera pięć kwadratów ułożonych w kształt litery X. W sudoku diagonalnym obowiązuje zakaz powtarzania się cyfr po przekątnej. Grać można również w sudoku trójwymiarowe, posiadające kształt kostki sześciennej (wymiary 9x9x9). Jest też killer sudoku charakteryzujące się tym, że plansza początkowo nie posiada żadnych wpisanych cyfr, ale posiada zaznaczone obszary (od dwóch do siedmiu pól), dla których podana jest jedynie suma jaką dają zawarte w niej cyfry. W sudoku magnetycznym z kolei nie można umieszczać w rogach kwadratów takich samych cyfr (nie mogą się stykać).

W sudoku gra się również na większej planszy, gdzie wykorzystywana jest większa ilość symboli. Przykładowo plansza 12 x12 jest podzielana na prostokąty 3×4 i 12 różnych symboli, które należy na niej umieścić, a plansza 16×16 posiada 16 kwadratów i 16 liczb do rozlokowania.

Lubicie Sudoku? Jakie inne gry logiczne, łamigłówki lubicie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ułożyć kostkę Rubika 3×3 – krok po kroku
Następny artykułJak grać w Eurobusiness? Zasady

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here