Drugi etap gry stanowi trwa mniej więcej do czasu, gdy król rusza do ataku. W tej części partii trzeba starać się opanować linie, które zostały już otwarte oraz przekątne. Tu jest również miejsce na przeprowadzenie mata, jeżeli tylko przeciwnik stworzy dogodną dla nas sytuację.
Trzeci etap gry odznacza się tym, że pionki na szachownicy są już zdziesiątkowane. Na tym etapie każdy pionek może się okazać na wagę złota, a przewaga choć o jeden niejednokrotna daje istotną przewagę. Ta część gry zdominowana jest przez króle.
Najważniejsza dla dobrego szachisty jest strategia gry, czyli ogólne planowanie partii. Strategia ma na celu wypracowanie sobie na szachownicy takiej pozycji, żeby można było zaatakować przeciwnika. Istotne jest, by przy rozgrywaniu każdej partii kierować się kilkoma naczelnymi zasadami. Można je podzielić na defensywne i ofensywne. W tej pierwszej kategorii należy po pierwsze uważać, by żadna z bierek nie pozostawała bez ochrony. Zasada ta w szczególności tyczy się pionków, które nie mają możliwości cofania się.
Źródło:sxc.hu
Poza tym na początku partii należy zwracać uwagę, żeby chronić lekkie bierki za pomocą pionów lub lekkich figur (goniec, skoczek). Jednak już do obrony tych ostatnich nie należy angażować ciężkich figur (hetman, wieża), ponieważ prowadzi to do wyprowadzenia ich na środek szachownicy, gdzie nie mają one dostatecznego pola manewru i same mogą być zagrożone. Kolejna ważna zasada brzmi: należy zawsze zapewnić możliwość odwrotu figurom, którym nie można zapewnić ochrony.
W zakresie działań ofensywnych warto natomiast pamiętać, że bierki są najbardziej użyteczne w centrum szachownicy, dlatego tę jej część należy opanować właśnie za ich pośrednictwem. Należy uważać, by bierki nie przeszkadzały sobie nawzajem. Przy niektórych ustawieniach jedna bierka może blokować ruch innej bierki. Z drugiej zaś strony warto próbować wymusić na przeciwniku takie właśnie ustawienie, w którym jego własne bierki blokują się nawzajem. Istotne jest też to, by dążyć do prawidłowego rozstawienia (rozproszenia) własnych bierek na szachownicy tak, by opanowały one jak najwięcej pól szachownicy.
Lubicie grać w szachy? Z kim gracie najczęściej? Jak wyglądają Wasze statystyki? 🙂