Ogromną popularnością zyskała odmiana pokera zwana Texas Hold’em. W grze tej gracze starają się ułożyć jak najlepszy układ z dwóch kart własnych (karty wspólne) i pięciu kart wspólnych, wyłożonych na środku stołu i widocznych dla wszystkich uczestników gry. Ogólnie rzecz biorąc, żeby wygrywać w Texas Hold’em należy wykazać się umiejętnościami analitycznymi, być dobrym strategiem, a także szybko oceniać sytuacje i podejmować decyzje. Niezwykłą istotną umiejętnością jest ocena siły własnej ręki. Sposób rozgrywania poszczególnego układy kart zależy w dużej mierze właśnie od tego czynnika. Na taktykę w Texas Hold’em wpływ ma również rodzaj gry, jeśli chodzi o limit i strukturę podbić. Wyróżniamy: limit (inaczej fixed limit) – gracze podbijają stawkę o ustaloną wartość, a liczba podbić w jednej rundzie jest ograniczona; pot limit – maksymalna wartość podbicia to tyle, ile znajduje się aktualnie w puli, bez ograniczeń co do liczby podbić; no limit – nie ma ograniczeń co do wysokości podbić, ani ich liczby w jednej rundzie; mixed limit – gra się na zmianę w limit i no limit.

Ciekawą i wymagającą grą jest też brydż. Jest to gra, która uczy radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Cel gry wydaje się prosty: gracze działając w duecie starają się pokonać rywali kompletując jak największą ilość lew. Gracz napotyka jednak w rozgrywce całą masę przeszkód, które musi pokonać w wyznaczonym czasie. Gra uczy takich cech jak odpowiedzialność czy konsekwencja – niektórych zagrań nie można przecież uniknąć, takie są reguły gry. Brydż stanowi najlepszej klasy trening umysłowy. Z drugiej zaś strony gra pomaga w interakcjach z innymi ludźmi i zapewnia emocje związane z rywalizacją.

Wyśmienitą rozrywką jest gra 3-5-8, w której gracze otrzymując na początku po szesnaście kart dążą do uzyskania jak największej ilości punktów. Następnie wybiera się atu (czyli kolor, który bije inne kolory). Ciekawym rozwiązaniem jest to, że gracz może też wybrać jeden z dwóch rodzajów gry bez atu (kozery): grę bez atu, zwaną starszą, w której zasady są takie same, jak w grze z kozerą, jedyna różnica to to, że jej nie ma oraz grę bez lew, zwaną młodszą, w której gracz stara się zdobyć jak najmniejszą ilość lew.

Jakie są Wasze ulubione gry karciane? Gdzie, kiedy i z kim najczęściej gracie? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie są najlepsze gry zespołowe?
Następny artykułCiasteczka witrażyki – przepis

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here