Inną grą logiczną o bogatej tradycji jest go – pochodząca z Azji niezwykła gra, która wedle jej zwolenników jest połączeniem sztuki, nauki oraz sportu. Gra posiada bardzo proste reguły – może je szybko opanować nawet dziecko. Jednak go stanowi prawdziwe wyzwanie intelektualne. Obecne możliwości komputerów pozwalają im na osiągnięcie poziomu zalewie przeciętnego gracza ! Mówiąc w największym skrócie w go chodzi o opanowanie planszy składającej się z dziewiętnastu linii poziomych i pionowych przy pomocy własnych kamieni. Stawiamy je na skrzyżowaniach tych linii. Raz umieszczonego na planszy kamienia nie przesuwa się. Można go natomiast zbić. Charakterystyczną cechą tej gry oddechy kamieni (puste sąsiednie skrzyżowania linii). Jeśli kamień straci ostatni oddech zostaje zbity.

Wielu graczy szuka też odprężenia i rozrywki w japońskiej łamigłówce sudoku, które polega na umieszczaniu cyfr w odpowiedni sposób na diagramie 9×9. Do rozwiązania sudoku nie są potrzebne żadne rachunki matematyczne, co może sprawiać, że gra wydaje się prosta. Szybko jednak przekonujemy się, że tak nie jest. Sudoku wymaga dużego skupienia i cierpliwości. Bez logicznego myślenia nie rozwiążemy tej łamigłówki. Istnieje wiele odmian tej gry, dzięki czemu z sudoku nie sposób się nudzić. Niekiedy diagram składa się np. z kwadratów tworzących literę X, innym razem dodatkowym utrudnieniem jest to, że nie można powtarzać cyfr również po przekątnej kwadratu. Istnieje też sudoku trójwymiarowe, posiadające kształt kostki sześciennej.

Można też zafundować sobie prostszą grę logiczną. Przykładem jest supaplex – komputerowa gra logiczna posiadająca dużo cech wspólnych z pacmanem. Gracz kieruje wirusem, którego zadaniem jest pożreć wszystkie atomy i powrócić do punktu wyjścia. Gra posiada sto dwadzieścia poziomów, a do pokonania każdego z nich trzeba się przyłożyć – nie da się ich przejść w ten sam sposób. Trzeba też uważać na stające na drodze przeszkody (antywirusy).

A Wy jakie gry/ zabawy logiczne byście polecili? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułButter chicken – przepis
Następny artykułBlondie – przepis

Norbert Banasiak - ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada różnorodne doświadczenie redaktorsko-dziennikarskie. Współpracował m.in. z Gazetą Prawną,  portalem i miesięcznikiem branży rozrywkowej E-PLAY, miesięcznikiem What`up in Warsaw.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Lubię w szczególności wszelkie gry, które rozwijają przydatne umiejętności: logiczne myślenie, koncentrację, szybkie podejmowanie decyzji. Moje zainteresowania zawodowe, jak i prywatne, oscylują poza tym wokół zagadnień związanych z kwestiami językowymi (translatoryka, semiotyka), Internetem, polityką międzynarodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here