Do wykonania smacznej surówki z białej kapusty

pół główki białej kapusty,
1 średniej wielkości marchewka,
1 mała cebula,
pęczek natki pietruszki,
4-5 łyżek oleju lub oliwy,
1 łyżka octu,
octu winnego lub ryżowego,
1/3 łyżeczki cukru,
ząbek czosnku,
sól, pieprz.

Uwaga!

Długi czas odstawienia surówki Coleslaw w chłodne miejsce jest potrzebny, aby kapusta zmiękła, a wszystkie smaki i składniki dokładnie się połączyły.

Kapustę obrać z wierzchnich liści, drobno poszatkować (nożem lub za pomocą specjalnych tarek z nożykami do szatkowania), dodać startą na grubej tarce marchewkę, posolić dwiema sporymi szczyptami soli, lekko zgnieść rękami i odstawić na pół godziny. Po tym czasie dodać do miski z kapustą cebulę pokrojoną w pół plastry i posiekaną natkę pietruszki. Olej, ocet, cukier, pieprz , zmiażdżony czosnek oraz 2 łyżki wody umieścić w małym słoiku, przykryć zakrętką i wstrząsając, dobrze wymieszać aż do połączenia składników. Warzywa polać sosem. Dobrze wymieszać. Spróbować i ewentualnie doprawić. Odstawić całość na 10 minut. Wymieszać jeszcze raz i podać.

W wielu krajach Europy Zachodniej popularna jest surówka obiadowa z białej kapusty zwana Coleslaw. Tym, co różni ją od typowych surówek znanych w Polsce to sos z majonezu i słodkiej śmietany. Przygotowuje się ją na 12-18 godzin przed podaniem. Do jej sporządzenia

Będzie potrzebne:
pół główki białej kapusty,
1 średniej wielkości marchewka,
1 mała cebula,
pół łyżki cukru pudru,
25 ml śmietany 30%,
1 łyżeczka mleka,
2 łyżki majonezu,
1 łyżka soku z cytryny,
sól, pieprz.

dodatkowo:
2 łyżeczki śmietany i 1 łyżeczka majonezu.

Kapustę drobno poszatkować, posolić i odstawić na dwie godziny. Po tym czasie dodać do miski z kapustą startą na grubej tarce marchewkę i cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Śmietanę, mleko, majonez, sok z cytryny i cukier puder wymieszać w kubeczku i wlać do warzyw. Dobrze wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Odstawić w chłodne miejsce na 12-18 godzin. Przed podaniem wymieszać surówkę z dodatkową porcją śmietany i majonezu.

Znacie inny przepis na sałatkę Coleslaw? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSałatka śledziowa z ziemniakami – przepis
Następny artykułSałatki z pomidorów – przepisy

Agnieszka Pietnoczka - od dwóch lat prowadzi blog kulinarny DOMOWE GOTOWANIE, na którym zamieszcza przepisy oraz zdjęcia wykonywanych przez siebie potraw. Nie ukrywa, że jej specjalnością są wypieki. Jak sama pisze, stworzyła swój blog dla "początkujących domowych kucharzy i poszukiwaczy nowych smaków". Jest specjalistą działu Kulinaria serwisu SPEC.PL, który wzbogaca nie tylko w swoje przepisy, ale również w autorskie zdjęcia.

Zobacz stronę naszego specjalisty:

- Domowe gotowanie

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuje od lat. Jak większość z nas zaczynałam pomagając mamie w przygotowaniu obiadu. Pod jej okiem obierałam ziemniaki, doprawiałam surówki, ucierałam ciasta i kremy. W końcu nadszedł czas pełnej samodzielności i niezależności w wyborze niedzielnego menu czy kulinarnych eksperymentów.

Swoich najbliższych raczę w domu zapachem piekącego się pieczywa i ciasta, gotującej się zupy, duszącego się w aromatycznych przyprawach mięsa i świeżo pokrojonych ziół. Z przyjemnością obserwuję wzrost ich apetytów na widok cieszących oko potraw. Z satysfakcją nakładam dokładki i odbieram puste już talerze. 

Co daje mi upieczenie chleba, upichcenie rosołu, usmażenie kurczaka z warzywami po tajsku czy wykonanie muffinek? Niesamowitą przyjemność z obserwacji przemiany poszczególnych składników o różnych smakach, konsystencji i pochodzeniu w brzmiące jednym tonem danie. Poczucie siły i umiejętności własnych rąk: ugniatających, lepiących, czujących drobiny soli, gładkość schłodzonego francuskiego ciasta, wilgoć śmietany i tłustość masła w kruchym spodzie, ulotność tortowej mąki i chropowatość skórki razowca. 

Z pasją przygotowuję nowe potrawy wyszukując ciekawe przepisy, czytając przeróżne fora, kupując kolejne kucharskie książki czy podglądając na YouTube podobnych do mnie amatorów dobrego jedzenia. Kiedy wchodzę do kuchni odbywam kulinarną wycieczkę dookoła świata, o której marzę od lat. Foccacia, won ton, chlebek naan, curry, banana bread, tarta i pizza to tylko niektóre z najsmaczniejszych przystanków owej - realizowanej na razie tylko w domu - podróży. Dzięki zdjęciom i kulinarnemu blogowi mogę utrwalić spędzoną w kuchni chwilę i wracać do opublikowanych przepisów na niemożliwych do zgubienia stronach wirtualnego notatnika. 

Przede mną jeszcze tyle do ugotowania, tyle do upieczenia, dodania i wymieszania. Mam nadzieję, że wszystkiego zdążę spróbować:)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here