Savoir-vivre Na czym polega przyjęcie koktajlowe?

Na czym polega przyjęcie koktajlowe?

-

Przyjęcie koktajlowe jest również wielkim oraz odświętnym wydarzeniem, ale nie towarzyszy mu feta związana z organizacją przyjęć. Na koktajlach nie urządza się również zabaw i nie tańczy się. Mimo to także i w tym przypadku zaproszonych gości obowiązuje pewien określony strój – w ubiorze dominować ma przede wszystkim prostota i elegancja, dla panów odpowiedni jest wówczas ciemny garnitur, a dla pań adekwatna jest na taką przedwieczorną imprezę sukienka, która doczekała się nawet własnej nazwy – jest to, nie inaczej, tak zwana „sukienka koktajlowa”.

Przyjęcia koktajlowe nadają się idealnie na przyjacielskie spotkania, imprezy firmowe, wystawy, wernisaże czy jakieś mniejsze uroczystości rodzinne. Organizować można je zarówno w lokalach, jak i na świeżym powietrzu, na przykład w ogrodzie. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się szczególnie latem, gdyż koktajle zaczynają się zazwyczaj w popołudniowych godzinach, między 16 a 18 i trwają przeciętnie dwie godziny, a także ze względu na fakt, iż jest to przyjęcie dość skromne, liczba uczestników może być praktycznie nieograniczona, więc otwarta przestrzeń z pewnością będzie przyjemniejszym miejscem dla dużej grupy ludzi niż zamknięty lokal.

Gospodarze takich imprez bardzo często wysyłają spodziewanym gościom zaproszenia, na których uwzględniają czas rozpoczęcia i zakończenia spotkania koktajlowego. Punktualność nie jest jednak od uczestników przyjęcia szczególnie wymagana. Dopuszczalne są spóźnienia 15-20-minutowe, gdyż nie burzy to w żaden sposób organizacji przyjęcia i na pewno nic istotnego nas nie ominie. W tym czasie zazwyczaj gospodarze witają gości, a ci z kolei mają za zadanie podziękować za zaproszenie i odnieść się w jakiś sposób (poprzez gratulacje czy życzenia) do okazji, z powodu której urządza się przyjęcie koktajlowe. Rozmowa z gośćmi jest zresztą zadaniem organizatorów, które to zadanie wypełniać mają przez cały czas trwania koktajlu.

Przyjęcie koktajlowe z reguły urządzane są na stojąco i mają bardzo skromne menu. Podaje się wówczas przede wszystkim tartinki czy przekąski, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zdecydowanie ważniejszą funkcję pełni wówczas alkohol, który, podobnie jak przekąski, serwowany jest przez obsługę kelnerską. Moment, kiedy kelnerzy przestają częstować gości jest dla uczestników jednocześnie znakiem, by powoli myśleć o opuszczeniu przyjęcia. Dzieje się tak na około pół godziny przed planowanym na zaproszeniu końcem koktajlu.

Uczestniczyliście kiedyś w przyjęciu koktajlowym? W jakich okolicznościach? Jak Wam się podobało?

Ewelina Michalik

Ewelina Michalik - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, aktualnie zaś studentka filologii szwedzkiej na III roku. Jej naukowe pasje związane są z nurtami genderowymi i krytyką feministyczną. Prywatnie wielka miłośniczka Skandynawii i… zimy.

Na studiach polonistycznych zaczęłam się interesować literaturą i kulturą polskiego dwudziestolecia. Wtedy wszystko było inne – eleganckie kobiety, wspaniali gentelmani, inny kodeks wartości… Stąd być może wynika fakt, że wielką wagę przywiązuję do zachowań zgodnych z savoir vivrem. Praktyczną wiedzę w tej dziedzinie zdobyłam również pracując przy obsłudze przyjęć odbywających się na zamku należącym do belgijskiej rodziny królewskiej.

W wolnych chwilach lubię oglądać filmy – od brytyjskich komedii romantycznych po kino postmodernistyczne, słuchać każdej dobrej muzyki, szczególnie tej rodem z północy i gotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Pradze?

Leżącą na dwóch brzegach rzeki Wełtawy Praga to jedno z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym miast w Europie. Polscy obywatele przybywają do stolicy Czech zwykle w czasie weekendu lub kilku dni wolnego, jeżeli jednak chcemy dobrze poznać to urokliwe miasto i poczuć jego magiczna atmosferę, warto zostać tutaj trochę dłużej. Na pewno nie pożałujemy takiej decyzji, gdyż „Złota Praga” oferuje nam ogromną ilość historycznych zabytków, przepiękne widoki i moc atrakcji dla zwiedzających.

Problemy skóry głowy

Wrażliwa skóra głowy to często problem kobiet stosujących zabiegi trwałej ondulacji czy farbowania. Zapalenie objawia się swędzeniem, podrażnieniem skóry głowy, pieczeniem czy uczuciem dyskomfortu. Nieraz objawy podobne są do tych, jakie występują podczas problemów z łupieżem. Skóra łuszczy się, a na ubraniu pojawiają się białe ślady. Jak sobie radzić z wrażliwą skórą głowy?

Zobacz też

Florentynki – przepis

Florentynki to ciasteczka, które zainteresują wszystkich fanów bakalii. Znajdziemy w nich różnorodność smaków i aromatów.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: