Savoir-vivre Pisemne zaproszenie na kolację

Pisemne zaproszenie na kolację

-

Zaproszenie zaczyna się od poinformowania, kto jest nadawcą wiadomości. Jeśli pisze się, że powodem zaproszenia jest szczególnie ważna uroczystość, ton powinien brzmieć podniośle, ale oczywiście bez zbędnej przesady. W zaproszeniach biznesowych styl jest uprzejmy, ale rezygnuje się z podniosłego tonu.

Kiedy zaprasza się kilka osób, można wcześniej ustalić z nimi, jaki termin byłby najbardziej dogodny. Kolacja dla wielu zaproszonych wymaga ustalenia daty „z góry”. Kolacja powinna odbywać się w eleganckim wnętrzu, może to być restauracja. Oczywiście wypada wcześniej zarezerwować miejsca. Trzeba jednak wiedzieć ilu gości przyjdzie.

Zasugerować więc można, aby jak najszybciej odpowiedzieli, jaką podjęli decyzję. Taktowne będzie dołączenie karty zwrotnej. Nie będzie niegrzecznie poprosić o potwierdzenie przybycia. Jeżeli wystarczy odpowiedź tylko wówczas, gdyby goście nie mogli przyjąć zaproszenia, pisze się „regrets only”. Zaproszeni powinni wiedzieć jak powiadomić o swojej decyzji. Dobrze więc jeśli na kopercie znajdzie się adres. Czasem na zaproszeniu dopisuje się numer telefonu (jeśli ktoś wolałby, aby odpowiedzieć w ten sposób).

Uroczysty posiłek wymaga odpowiedniego ubioru. Na kolację w eleganckim miejscu ubiera się stroje wieczorowe. Jeśli zapraszającemu szczególnie zależy na takim ubiorze, będzie mógł w zaproszeniu napisać, że prosi o jego założenie. Jest to przyjęta formuła, dlatego goście nie poczują się urażeni.

Kiedy zaproszenie ma nieformalny charakter, nie trzeba wysyłać karty. Wystarczy zadzwonić do osób, które chce się zaprosić lub osobiście zaproponować spotkanie. Pomimo nieoficjalnego tonu, można poprosić o założenie wieczorowych strojów, gdyby kolacja miałaby odbyć się w eleganckim wnętrzu. Prośba o ubiór stosowny do uroczystej okazji także będzie taktowna.

Dobrze pamiętać, że nie można narzucać nikomu decyzji. Jeśli ktoś nie przyjdzie, niegrzecznie będzie obrazić się i więcej nie zapraszać tej osoby. Kiedy nieobecność spowodowana byłaby datą, która nie odpowiada gościom, taktowna byłaby zmiana terminu. Nie powinno się od razu posądzać o złą wolę, ale nachalne dopraszanie się o czyjąś obecność jeszcze bardziej zniechęci gościa. Kwiaty dołączane do zaproszenia sugerują mocniejsze uczucia niż przyjaźń.

Zdarzyło Wam się otrzymać takie zaproszenie? Czy odpowiadając, stosowaliście się do zasad etykiety?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy flirt to już zdrada?

Flirt pozwala nam nawiązać z płcią przeciwną kontakt o podtekście erotycznym. Każdy związek zaczyna się od flirtu, ale nie każdy flirt zmierza do bliższych relacji. Problem zaczyna się jednak, gdy mamy stałego partnera. Można się bowiem zastanawiać, czy flirt nie ma przypadkiem znamion zdrady?

Jak można ukarać pracownika?

Aktem prawnym, który reguluje kwestię przyznawania pracownikowi kar porządkowych, jest Kodeks ptacy. Dopuszcza on trzy rodzaje kar porządkowych: upomnienie, naganę i karę pieniężną.

Zobacz też

Co to jest reklama wprowadzająca w błąd?

Nieuczciwa praktyka reklamowa firm jest zjawiskiem niemal powszechnym, dlatego na reklamy warto zawsze patrzeć z przymrużeniem oka. Reklama towaru to nie tylko ta emitowana w mediach, lecz wszelkie oznaczenia umieszczone na opakowaniu towaru mające zachęcić do jego zakupu. Reklama wprowadzająca w błąd konsumenta należy do tzw. czynów nieuczciwej konkurencji i przedsiębiorstwo posługujące się taką reklamą swoich produktów czy usług może zostać za to ukarane.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: