Jeśli para bierze wyłącznie ślub cywilny, traktujemy to jako tradycyjne przyjęcie weselne. Dajemy więc kwiaty, pieniądze albo prezenty. Nie ma znaczenia czy przyjęcie zorganizowane jest na sto czy piętnaście osób. Jeśli jesteśmy zaproszeni nie wypada przyjść bez podarunku. Inaczej wygląda sytuacja kiedy para bierze dwa śluby i wiemy, że w najbliższej przyszłości para weźmie ślub kościelny. W takim przypadku na ślub cywilny przychodzimy z kwiatami lub słodyczami i z pamiątkowymi kartkami. Natomiast pieniądze i prezenty wręczamy po ślubie kościelnym.

Często zdarza się także, że dostajemy zaproszenie tylko na ślub cywilny. Nie idziemy na przyjęcie. W takiej sytuacji przychodzimy tylko z kwiatami. Prezent możemy kupić kiedy idziemy na ślub koleżanki lub kolegi z pracy i wybieramy się na uroczystość większą grupą. Jest to tzw. prezent składkowy i będzie to na pewno miła niespodzianka dla Młodej Pary. Podobnie postępujemy kiedy idziemy razem z przyjaciółmi na ślub zaprzyjaźnionej pary. Będzie to miły gest z naszej strony.

Od dłuższego już czasu zamiast prezentów dajemy na ślubach pieniądze. Dotyczy to zarówno ślubu kościelnego, jak i cywilnego. Jeśli jednak chcemy wręczyć prezent może to być elegancka pościel, komplet garnków lub kieliszków, zastawa porcelanowa, sztućce albo coś, co przyda się do wystroju mieszkania. Może to być obraz lub lustro, ale pamiętajmy, by nie uszczęśliwiać młodych na siłę. Przed weselem możemy także zapytać czy jest lista prezentów, zwyczaj u nas jeszcze rzadko praktykowany, ale spotykany.

Uważacie, że ślub cywilny nie zobowiązuje gości tak bardzo jak kościelny? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułThe Sims 3 – jak zostać wampirem?
Następny artykułPES 2009 – jak grać?

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here