Ślub Co napisać w zaproszeniu ślubnym?

Co napisać w zaproszeniu ślubnym?

-

Zacznijmy od tekstu zaproszenia. Powinien być krótki, zrozumiały. Tak jak w ślubnych zaproszeniach, tak i w weselnych musi być napisane kto kogo zaprasza. Państwo młodzi wpisują więc swoje imiona i nazwiska oraz imię i nazwisko gościa, który miałby przyjść na wesele. Na karcie podaje się również datę i miejsce, w którym odbędzie się weselna uroczystość. Jeśli zaproszenie będzie wydrukowane, w dobrym tonie byłoby wpisanie imion i nazwisk ręcznie. Savoir – vivre uważa odręczne podanie imion i nazwisk za bardziej eleganckie. Pozostałe informacje mogą być wydrukowane.

Czcionka ozdobna, czy typowa? Zazwyczaj wybiera się ozdobne, ale typowa też nie będzie w złym tonie. Ważniejsze jak ogólnie wygląda zaproszenie i to, czy jest czyste i schludne.

Zazwyczaj zaproszenia na ważne uroczystości mają oficjalny ton. Weselne przyjęcie dopuszcza jednak, aby zaproszenie było nieco mniej na dystans. Obowiązują oczywiście formy „pani”, „pan”, „państwo” w stosunku do tych gości, z którymi nie jest się po imieniu.

Grzecznie byłoby, żeby goście potwierdzili swoje przybycie lub odmówili, jeśli nie mogą przyjść na wesele. Państwu młodym wypada napisać w zaproszeniu, że proszą o potwierdzenie przybycia. Mogą sformułować swoją prośbę tradycyjnie, w języku polskim, ale wypada także zastąpić ojczystą formułę angielskim zwrotem „regrets only”, co oznacza, że należy poinformować tylko wtedy, gdyby odpowiedź była odmowna. Zanim jednak zacznie się pisać w obcym języku, dobrze będzie zastanowić się, jak goście przyjmą taki zwyczaj i czy będą wiedzieć, co znaczy użyty zwrot.

jak zaprosić na weselesxc.hu

Czy wypada dołączyć „listę życzeń”, czyli co narzeczeni chcieliby dostać w prezencie ślubnym? Dawniej było to praktykowane. Obecnie taka lista bywa niechętnie widziana przez zaproszonych, nawet bywa kłopotliwa dla nich. Goście powinni wiedzieć, że najważniejsza jest ich obecność, a nie podarunki, które mieliby przynieść. Dobre wychowanie wymaga zastanowić się nad kwestią finansową. Nie zawsze zaproszeni są w stanie kupić potrzebną, ale drogą rzecz. Mogliby więc czuć się skrępowani albo w ogóle nie przyjść. Sprawa wymaga więc dokładnego przemyślenia.

Jakie informacje według Was powinny znaleźć się w zaproszeniu ślubnym, a jakie są zbyteczne? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Netopol – zasady gry

Netopol to gra podobna do monopolu czy eurobiznesu. Ten, kto znana zasady tych gier, będzie miał bardzo ułatwione zadanie. Gra przeznaczona jest dla dwóch - czterech osób. Wskazane jest nawet większa liczba graczy.

NLP – co to jest, na czym polega?

Twórcami NLP czyli programowania neurolingwistycznego są Richard Bandler oraz John Grinder. Postanowili oni zbadać najwybitniejszych i najefektywniejszych psychoterapeutów: psychiatrę Miltona Ericksona, twórcę terapii Gestalt - Fritza Perlsa i terapeutkę rodzinną Virginię Satir. Jak powiedział Milton Erickson : „Wiem jak to robię, ale nie potrafię wyjaśnić moich metod innym”. „Celem badań było więc odkryciesposobów działania, które dawały tak oszałamiające efekty.

Zobacz też

Zespół Cotarda – przyczyny, objawy

Zespół Cotarda jest dość rzadko występującym zaburzeniem. Objawami są urojenia o absurdalnej treści, np.: zaniku niektórych narządów ciała, rozpadzie i dewastacji organizmu, a nawet – w skrajnych urojeniach – o własnej śmierci.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: