Ślub Co napisać w zaproszeniu ślubnym?

Co napisać w zaproszeniu ślubnym?

-

Zacznijmy od tekstu zaproszenia. Powinien być krótki, zrozumiały. Tak jak w ślubnych zaproszeniach, tak i w weselnych musi być napisane kto kogo zaprasza. Państwo młodzi wpisują więc swoje imiona i nazwiska oraz imię i nazwisko gościa, który miałby przyjść na wesele. Na karcie podaje się również datę i miejsce, w którym odbędzie się weselna uroczystość. Jeśli zaproszenie będzie wydrukowane, w dobrym tonie byłoby wpisanie imion i nazwisk ręcznie. Savoir – vivre uważa odręczne podanie imion i nazwisk za bardziej eleganckie. Pozostałe informacje mogą być wydrukowane.

Czcionka ozdobna, czy typowa? Zazwyczaj wybiera się ozdobne, ale typowa też nie będzie w złym tonie. Ważniejsze jak ogólnie wygląda zaproszenie i to, czy jest czyste i schludne.

Zazwyczaj zaproszenia na ważne uroczystości mają oficjalny ton. Weselne przyjęcie dopuszcza jednak, aby zaproszenie było nieco mniej na dystans. Obowiązują oczywiście formy „pani”, „pan”, „państwo” w stosunku do tych gości, z którymi nie jest się po imieniu.

Grzecznie byłoby, żeby goście potwierdzili swoje przybycie lub odmówili, jeśli nie mogą przyjść na wesele. Państwu młodym wypada napisać w zaproszeniu, że proszą o potwierdzenie przybycia. Mogą sformułować swoją prośbę tradycyjnie, w języku polskim, ale wypada także zastąpić ojczystą formułę angielskim zwrotem „regrets only”, co oznacza, że należy poinformować tylko wtedy, gdyby odpowiedź była odmowna. Zanim jednak zacznie się pisać w obcym języku, dobrze będzie zastanowić się, jak goście przyjmą taki zwyczaj i czy będą wiedzieć, co znaczy użyty zwrot.

jak zaprosić na weselesxc.hu

Czy wypada dołączyć „listę życzeń”, czyli co narzeczeni chcieliby dostać w prezencie ślubnym? Dawniej było to praktykowane. Obecnie taka lista bywa niechętnie widziana przez zaproszonych, nawet bywa kłopotliwa dla nich. Goście powinni wiedzieć, że najważniejsza jest ich obecność, a nie podarunki, które mieliby przynieść. Dobre wychowanie wymaga zastanowić się nad kwestią finansową. Nie zawsze zaproszeni są w stanie kupić potrzebną, ale drogą rzecz. Mogliby więc czuć się skrępowani albo w ogóle nie przyjść. Sprawa wymaga więc dokładnego przemyślenia.

Jakie informacje według Was powinny znaleźć się w zaproszeniu ślubnym, a jakie są zbyteczne? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kotlety schabowe – przepis

Kotlety schabowe często goszczą na naszych stołach, są tradycyjnym polskim daniem. Są smaczne, sycące i łatwe w przygotowaniu. Najlepiej komponują się z ziemniaczkami posypanymi koperkiem i surówką, a zimą z kiszonymi ogórkami. Robiły je nasze babcie, mamy, robimy je i my.

Bankiet – metoda niemiecka

Bankiet niemiecki jest jednym z kilku możliwych sposobów organizacji przyjęć. Impreza typu niemieckiego ma, w odróżnieniu na przykład od metody angielskiej, charakter zasiadany. Metoda niemiecka może być zatem świetnym wyborem, jeśli chcemy świętować na przykład jakąś ważną uroczystość rodzinną.

Zobacz też

Zdrowe rozszerzanie diety dziecka

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się zdrowo....

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: