Zacznijmy od tekstu zaproszenia. Powinien być krótki, zrozumiały. Tak jak w ślubnych zaproszeniach, tak i w weselnych musi być napisane kto kogo zaprasza. Państwo młodzi wpisują więc swoje imiona i nazwiska oraz imię i nazwisko gościa, który miałby przyjść na wesele. Na karcie podaje się również datę i miejsce, w którym odbędzie się weselna uroczystość. Jeśli zaproszenie będzie wydrukowane, w dobrym tonie byłoby wpisanie imion i nazwisk ręcznie. Savoir – vivre uważa odręczne podanie imion i nazwisk za bardziej eleganckie. Pozostałe informacje mogą być wydrukowane.

Czcionka ozdobna, czy typowa? Zazwyczaj wybiera się ozdobne, ale typowa też nie będzie w złym tonie. Ważniejsze jak ogólnie wygląda zaproszenie i to, czy jest czyste i schludne.

Zazwyczaj zaproszenia na ważne uroczystości mają oficjalny ton. Weselne przyjęcie dopuszcza jednak, aby zaproszenie było nieco mniej na dystans. Obowiązują oczywiście formy „pani”, „pan”, „państwo” w stosunku do tych gości, z którymi nie jest się po imieniu.

Grzecznie byłoby, żeby goście potwierdzili swoje przybycie lub odmówili, jeśli nie mogą przyjść na wesele. Państwu młodym wypada napisać w zaproszeniu, że proszą o potwierdzenie przybycia. Mogą sformułować swoją prośbę tradycyjnie, w języku polskim, ale wypada także zastąpić ojczystą formułę angielskim zwrotem „regrets only”, co oznacza, że należy poinformować tylko wtedy, gdyby odpowiedź była odmowna. Zanim jednak zacznie się pisać w obcym języku, dobrze będzie zastanowić się, jak goście przyjmą taki zwyczaj i czy będą wiedzieć, co znaczy użyty zwrot.

jak zaprosić na weselesxc.hu

Czy wypada dołączyć „listę życzeń”, czyli co narzeczeni chcieliby dostać w prezencie ślubnym? Dawniej było to praktykowane. Obecnie taka lista bywa niechętnie widziana przez zaproszonych, nawet bywa kłopotliwa dla nich. Goście powinni wiedzieć, że najważniejsza jest ich obecność, a nie podarunki, które mieliby przynieść. Dobre wychowanie wymaga zastanowić się nad kwestią finansową. Nie zawsze zaproszeni są w stanie kupić potrzebną, ale drogą rzecz. Mogliby więc czuć się skrępowani albo w ogóle nie przyjść. Sprawa wymaga więc dokładnego przemyślenia.

Jakie informacje według Was powinny znaleźć się w zaproszeniu ślubnym, a jakie są zbyteczne? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pokroić tort weselny?
Następny artykułJak odmówić bycia chrzestnym?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here