Okoliczności Jak odmówić bycia chrzestnym?

Jak odmówić bycia chrzestnym?

-

Zgodnie z dawnym zwyczajem nie wypadało odmówić rodzicom dziecka, jeśli poprosili o to, aby ktoś został chrzestnym ojcem albo chrzestną matką. Większość osób pomimo wahania godziła się. Czy dziś obowiązuje ta reguła? Obecnie savoir-vivre jest bardziej elastyczny w tej kwestii. Na pewno sytuacja jest trudniejsza, gdy dziecko urodziło się bliskim osobom. Wówczas prośba może sprawić kłopot, niełatwo odmówić przyjaciołom i bliskiej rodzinie. Savoir-vivre pozwala jednak dać negatywną odpowiedź.

Dlaczego? Zgodnie z zasadami dobrego wychowania nie można sprawiać nikomu nadmiernego problemu, a każde życzenie powinno być wyrażane jako prośba. Żądanie czy wymuszanie pozytywnej decyzji, „bo tak wypada” nie jest w dobrym tonie. Jeśli ktoś nie chce albo nie może zostać rodzicem chrzestnym, wypada uszanować jego wolę. Rodzice dziecka nie powinni obrazić się. Zarówno okazywanie swojego niezadowolenia poprzez milczenie jak i przez wymówki, spory nie świadczy dobrze o wychowaniu. Pozostali członkowie rodziny także nie powinni zmuszać do zmiany decyzji.

Czy trzeba tłumaczyć się z odmowy? Nie trzeba, ale zgodnie z dobrym wychowaniem należy odmówić tak, żeby mamie i ojcu dziecka nie sprawić przykrości. Nie musi się szczegółowo wyjaśniać powodów, ale pomimo tego słowa powinny być dopasowane do relacji, łączących z rodzicami niemowlęcia. Odmowa może być stanowcza, ale równocześnie dobrze będzie uważać na ton wypowiedzi. Jeśli trzeba, można wytłumaczyć dlaczego została podjęta decyzja odmowy.

odmówienie bycia chrzestnymsxc.hu

Zadaniem rodziców chrzestnych jest pomaganie w wychowaniu dziecka zgodnie z zasadami wiary. Trzeba będzie uszanować, jeśli ktoś nie czuje się na siłach albo nie chce. Wypada poprosić osoby, z którymi pociecha będzie mieć kontakt. Wybieranie dalekich znajomych lub rodziny, z którą straci się kontakt, według savoir-vivre’ u, jest w złym tonie. Tak samo jak wybieranie przyszłych rodziców chrzestnych ze względu na ich dobrą sytuację finansową. Wielu ludzi zapomina, że rolą osób, trzymających niemowlę do chrztu, nie jest późniejsze obsypywanie go prezentami czy obdarowywanie nimi z każdej, uroczystej okazji.

Byliście w podobnej sytuacji? Co myślicie o odmowie bycia chrzestnym?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

1 KOMENTARZ

 1. cześć,

  Dzisiaj rodzina zaproponowała mi żeby być chrzestny.

  W pierwszej chwili się zgodziłem.

  po chwili przemyślenia wiem że się do tego nie nadaje, nie mam z nimi kontaktu na codzień, widzimy się b. rzadko, Kiedyś wiele razy zaszło mi za skórę i nigdy dobrych kontaktów nie mieliśmy.

  gdy wpadają do nas, mieszkam jeszcze z rodziną, staram się być miły ale też nie rozmawiamy.

  jak teraz odmówić??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaka kara za niezameldowanie lokatora?

Jeszcze do niedawna za niedopełnienie obowiązku meldunkowego można było zostać ukaranym grzywną. Ten zapis to już przeszłość.

Jak radzić sobie z problemami w nauce?

Uczniowie napotykają w procesie edukacji wiele problemów. Mają one podłoże o różnym charakterze. Diagnoza przyczyn trudności edukacyjnych jest podstawą w ich rozwiązywaniu. Aby programy naprawcze przyniosły oczekiwany rezultat, muszą być skierowane we właściwe źródło problemów.

Zobacz też

Leczo – przepis

Leczo to jedno z najbardziej znanych dań kuchni węgierskiej. Sezon na nie panuje tak naprawdę latem, kiedy papryka i cukinia, z których w dużej mierze składa się to danie, są najtańsze. Wtedy też można dodać ich do leczo tyle, ile tylko dusza zapragnie!

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: