W alternatywie wiele osób zwraca się o pomoc do specjalisty, który projektuje zaproszenia na zamówienie. I jest to o wiele ciekawsza opcja. Jeśli mamy do czynienia z grafikiem, który ma otwarty umysł, jest kreatywny i nie boi się ciekawych wyzwań – lepiej nie mogliśmy trafić. Razem można stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

A co z tymi, którzy chcieliby czegoś więcej niż tradycyjny papier?

Przeszukałam ostatnimi czasy wiele stron i blogów poświęconych organizacji ślubów i wesel i znalazłam kilka wspaniałych projektów, które można wykonać samodzielnie. Chciałam zatem podzielić się pomysłem na oryginalne zaproszenie w formie bawełnianej torby ekologicznej z etykietką.

Takie zaproszenie ciężko zapomnieć, zwłaszcza, że każdy gość będzie mógł z niego dowolnie korzystać i używać go tak jak chce. Pomysł polega na tym, że treść zaproszenia znajduje się na metce doczepionej do ekologicznej torby na zakupy. Jeśli organizujesz kameralną uroczystość, wszystkie elementy zaproszenia możesz wykonać samodzielnie. Potrzebujesz bawełny do uszycia toreb (najlepiej surówki bawełnianej), maszyny do szycia, farb, pędzli, wałków, szablonu, a także tektury na etykiety, kolorowego papieru, wstążek oraz pieczątki.

Uszycie ekologicznej torby na zakupy jest banalnie proste, ponieważ polega na zszyciu kawałka materiału i doszyciu uchwytów.

Materiał o wymiarach 40-42 cm na 80 cm składamy na pół i zszywamy jego boki. Doszywamy uszy – dwa kawałki materiału 70 cm na 2-3 cm. Torba jest gotowa.

Do środka torby wkładamy gazetę, karton lub tekturę, ponieważ zależy nam na tym, aby tylko jedna strona była pomalowana farbą. Do materiału przykładamy szablon, dociskamy (możemy użyć tymczasowego kleju albo papierowej taśmy maskującej) i wałkiem rozprowadzamy farbę.

Motyw, którego użyjemy, wcale nie musi nawiązywać do tematyki ślubno-weselnej. Może być jednak wykorzystany później także jako akcent ozdobny na przyjęciu.

Jak wykonać szablon?

Najporęczniej będzie skorzystać z plastikowej, transparentnej obwoluty na dokumenty. Do wycięcia najlepiej użyć nożyka do precyzyjnego wycinania lub noża do cięcia na gorąco. Możesz spróbować także wyciąć szablon nożem do tapet.

Do malowania użyj farb akrylowych lub specjalnych farb do tkanin. Nie zapomnij zaprasować powstałego motywu, gdy farba już wyschnie. Ciepło utrwala farbę na tkaninie.

Pora zająć się etykietką, którą doczepimy wstążeczką lub sznurkiem do torby. Na etykietce powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje. Pamiętajmy, że etykietka jest mniejsza niż tradycyjne zaproszenia, więc wszystkie informacje powinny być podane w skondensowanej formie. Możemy treść zaproszenia wydrukować na ozdobnym papierze, możemy zamówić także takie etykietki w drukarni; możemy spróbować zamówić pieczątkę, na której znajdą się wszystkie ważne informacje i odbić je na etykietce. Koszt takiej pieczątki zależy od wielkości, jednak jest niewielki i może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Etykietkę możemy wyciąć nożyczkami, które wycinają szlaczki, możemy obszyć je maszyną do szycia.

W etykietce należy zrobić dziurkę, by można było przyczepić ją do torby. Możesz użyć zwykłego dziurkacza albo oczkarki, dzięki której zamocujesz metalowe oczko.

Mamy dosłownie nieograniczone możliwości i sami decydujemy o tym, jak będą wyglądały nasze oryginalne ślubne zaproszenia. Nie musimy podążać za tłumem, nie musimy korzystać z gotowych rozwiązań. Zaproszenia ślubne to zapowiedź dnia, w którym oznajmicie światu swoją miłość i gotowość wspólnego życia razem. Warto zaprosić bliskich na tę szczególną okazję w wyjątkowy sposób.

Jak myślicie – ręcznie wykonane zaproszenia, ślubne czy komunijne, to dobry pomysł? Gdybyście takie otrzymali od kogoś, co byście pomyśleli? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić samemu kartkę na chrzest?
Następny artykułJak samemu zrobić zaproszenie na Komunię?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo podobają mi się takie pomysły na ręczne zrobienie zaproszeń. Jak dla mnie super wyglądają zawsze kokardki i wstążki na nich bo dodatkowo dodają delikatności. Także podobają mi się te z połączeniami różnych warstw papieru czyli coś takiego http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-zaproszenia-na-slub/ choć nie jest to za łatwe – ale i tak każdy może zrobić samemu. A może ktoś mi doradzić jak zrobić efekt postarzania kartki tak jak by wyglądał na pergamin?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here