Na początek trzeba się skupić na kilku sprawach, których zainicjowanie wymaga największego wyprzedzenie w czasie. Zacząć więc należy od znalezienia odpowiedniego miejsca, gdzie urządzimy wesele. Salę należy rezerwować już z nawet rocznym wyprzedzeniem, dlatego należy zająć się tym już na samym początku przygotowań. Następnie należy pomyśleć o tym, kto dla nas zagra lub zajmie się muzyką, jeśli zdecydujemy się na muzykę na żywo, również trzeba zarezerwować zespół odpowiednio wcześniej. Następnie myślimy o potrawach – czyli planujemy menu i kucharzy oraz fotografa i kamerzystę.
Poszukiwania sukni ślubnej oraz garnitury powinny zostać zainicjowane również wcześnie, ale mamy więcej czasu na wahania i zastanawianie się. Na parę miesięcy przed ślubem dobrze mieć już jednak skompletowane stroje, które spokojnie będą czekały na wybrany szczęśliwy dzień.
Dalsze załatwienia przed ślubem to wybór samochodu, jakim pojedziemy do ślubu oraz transportu dla gości. Dekoracje aut też są ważne. Tym możemy się zająć bliżej ślubu. Czekają nas też rozesłanie zaproszeń, wybór obrączek i dekoracji.
Panie zazwyczaj myślą o tym, żeby upiększyć się przed ślubem. Można zacząć już na kilka miesięcy przed i zacząć się umawiać na wizyty kosmetyczki. Z odpowiednim wyprzedzeniem należy też umówić się na wizytę u fryzjera na wykonanie fryzury ślubnej oraz na wykonanie makijażu.
Młodą parę czekają też formalności natury kościelnej i urzędowej. Ich załatwianie należy rozpocząć około trzy miesiące przed ślubem. Najczęściej zawiera się ślub konkordatowy, czyli podczas ślubu kościelnego zawarty zostaje też cywilny. Datę ślubu należy ustalić wcześniej, wtedy będziemy mieć pewność, że możemy wybrać dogodną dla nas godzinę.
Dokumenty wymagane do przystąpienia do zaślubin to świadectwo chrztu oraz bierzmowania, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia zaślubin wraz z oświadczeniem na temat preferencji zmiany nazwisk po ślubie. Do tego należy mieć przy sobie dowód osobisty.
Jeśli decydujemy się na ślub kościelny, będziemy musieli odbyć serię nauk przedślubnych dotyczących życia w rodzinie według zasad chrześcijańskich. Ksiądz spisuje także protokół.
Przed samym ślubem należy jeszcze zamówić bukiet, potwierdzić przybycie gości, dopracować szczegóły. Prowadząc przygotowania systematycznie i z odpowiednim wyprzedzeniem mamy gwarantowane, ze ślub będzie zorganizowany w wymarzony przez nas sposób.
Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.